Szukaj
Close this search box.

Jak dbać o zmywarkę przemysłową i przedłużyć jej żywotność?

Udostępnij artykuł
Jak dbać o zmywarkę przemysłową? - taniezmywanie.pl

Zmywarka gastronomiczna to kosztowne urządzenie, dlatego warto się postarać, aby posłużyło Ci jak najdłużej. Odpowiednia dbałość podczas eksploatacji pomoże też uniknąć awarii, obniżając tym samym koszty serwisowania i pomagając uniknąć trudnych dla biznesu gastronomicznego sytuacji. Jak dbać o zmywarkę? Co wpływa na jej długotrwałą sprawność? Sprawdź!

Regularne czyszczenie zmywarki to podstawa

Zmywarki gastronomiczne myją wiele koszy naczyń w ciągu dnia. Często trafiają do nich resztki pokarmów wyłapywane przez specjalne filtry. Może się wydawać, że zmywarka „myje się sama”, ale w każdej instrukcji obsługi znajdują się wytyczne co do jej czyszczenia. Na pewno nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której czuć nieprzyjemny zapach ze zmywarki. Filtr warto opróżniać i myć regularnie, przy intensywnej eksploatacji – codziennie. Zapewni to niezmienną skuteczność czyszczenia oraz pozwoli zapobiec awariom i uszkodzeniom zmniejszającym trwałość sprzętu. 

Ponadto wskazane jest czyszczenie zmywarki, to znaczy całego jej wnętrza, odpowiednimi środkami. Wiele nowoczesnych modeli ma bardzo wygodna funkcję samoczyszczenia, ale i tak nic nie zastąpi manualnej pracy wykonywanej od czasu do czasu.

Jeśli na elementach zmywarki pojawiają się osady kamienne, należy zastosować specjalne preparaty do ich usunięcia, a następnie rozważyć dostosowanie metod zmiękczania wody.

Filtr zmywarki przemysłowej - taniezmywanie.pl
Regularne czyszczenie zmywarki, a w szczególności filtra, to podstawa dbałości o to urządzenie. Zabrudzony filtr to nie tylko gorsza jakość zmywania, ale również większe ryzyko awarii.

Jak dbać o zmywarkę? Zacznij od wody!

Jakość wody to tak naprawdę podstawa, jeśli chodzi o żywotność zmywarki. Używanie twardej wody prowadzi do bardzo szybkiego narastania kamienia, który może uszkodzić wewnętrzne części urządzenia, prowadząc do licznych awarii. Ponadto sprawia, że naczynia, mimo iż są czyste, często pokryte są nieestetycznymi zaciekami czy plamami. 

Z twardą wodą ma problem większość lokali gastronomicznych w Polsce, dlatego zaleca się stosowanie odpowiednio dobranych form jej uzdatniania. Jak dbać o zmywarkę pod tym względem? 

Specjaliści rekomendują przede wszystkim nowoczesne metody, takie jak filtry odwróconej osmozy. Taki filtr podłączony do urządzenia usuwa ok. 98% wszystkich substancji rozpuszczalnych w wodzie, a więc również większość soli mineralnych wytrącających się w postaci osadów. Jest to bardzo opłacalna inwestycja w każdym miejscu, które ma problem z twarda lub bardzo twardą wodą. Filtr ułatwi czyszczenie zmywarki, zapobiegnie awariom wynikającym z zalegających na częściach wewnętrznych osadów kamiennych, a także przedłuży trwałość urządzenia.

W przypadku nieco mniejszych problemów z zawartością soli mineralnych w wodzie sprawdzić się mogą również tzw. systemy odsalania oraz tzw. zmiękczacze wody montowane często standardowo w nowoczesnych urządzeniach.

Właściwe produkty do zmywarek

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swojego urządzenia, nie powinieneś ignorować zawartych w instrukcji rekomendacji dotyczących chemii. Właściwe produkty do zmywarek, kompatybilne z jej konstrukcją i sposobem działania, to gwarancja maksymalnej skuteczności zmywania, ale nie tylko! Jest to również sposób na upewnienie się, że urządzenie na dłużej zachowa swoją pierwotną sprawność. Ważne, aby stosować zarówno odpowiednio dobrany płyn do zmywania, jak i sól oraz nabłyszczacz. Jest to niezbędne do poprawnego przeprowadzenia każdego cyklu. Dlatego też zmywarki gastronomiczne mają kontrolki sygnalizujące brak każdego z tych środków, a niektóre nie pozwolą na uruchomienie zmywania, jeśli nie zostaną one uzupełnione.

Bardzo ważne jest też odpowiednie dozowanie detergentów, które należy ustawić tuż po podłączeniu zmywarki. Produkty do zmywarek dozowane w niewłaściwych ilościach mogą wpływać negatywnie na czystość naczyń oraz prowadzić do odkładania się resztek środków chemicznych w zakamarkach. Dlatego właśnie za podłączenie sprzętu powinien odpowiadać profesjonalista.

Pompa odpływowa – niezwykle ważna sprawa

Przy podłączeniu zmywarki należy również koniecznie zwrócić uwagę na wysokość odpływu. Jeśli znajduje się on poniżej miejsca montażu (czyli najczęściej w podłodze) – nie ma problemu, ponieważ dzięki sile grawitacji woda będzie odprowadzana z łatwością. Zupełnie inaczej ma się jednak sprawa z odpływami położonymi wyżej. Wówczas usuwanie wody jest utrudnione, co może prowadzić do rozmaitych problemów i awarii, a w konsekwencji znacznego obniżenia żywotności sprzętu. 

Rozwiązaniem jest pompa odpływowa dostępna jako akcesorium do większości nowoczesnych zmywarek gastronomicznych. Pomaga ona w „wypychaniu” wody do odpływu, niezależnie od tego, na jakiej wysokości jest umieszczony. Dzięki temu zmywarka działa bezproblemowo.

Czytaj też: Awaria zmywarki – jakie występują najczęściej i jak im zapobiegać?

Regularne przeglądy i serwisowanie

Zastanawiając się nad tym, jak dbać o zmywarkę, nie można zapominać również o regularnych przeglądach i serwisowaniu. Warto zadbać o to, aby zajął się tym fachowiec. Podczas obowiązywania gwarancji nie trzeba płacić za serwisowanie, ale w późniejszym terminie trzeba wziąć pod uwagę koszty, jakie to generuje.

Rozwiązaniem jest wynajem zamiast zakupu zmywarki. W cenie usługi są zawarte zarówno profesjonalny montaż, jak i opieka serwisowa. Może ona obejmować również dostawę odpowiednich środków do zmywarki. Jesteś zainteresowany? Koniecznie sprawdź naszą ofertę!

Udostępnij artykuł
Tagi: , ,
Zobacz również: