Szukaj
Close this search box.

Jak prawidłowo (i ekonomicznie!) korzystać ze zmywarki?

Udostępnij artykuł
Stosy czystych naczyń w restauracji - taniezmywanie.pl

Zmywarka do naczyń w domu to niesamowite ułatwienie. Podobne urządzenia w gastronomii to natomiast w zasadzie „must-have”, czyli coś, bez czego bardzo trudno się obejść. Warto postarać się o to, aby ten sprzęt oszczędzał nie tylko czas, ale również pieniądze. Sprawdź, jak korzystać ze zmywarki, aby na długo zachowała swoją sprawność i była ekonomiczna w użytkowaniu.

Dlaczego prawidłowe korzystanie ze zmywarki jest tak ważne?

W instrukcji każdej zmywarki znajdziesz wskazówki dla użytkownika. Dlaczego warto dokładnie się z nimi zapoznać? Ponieważ jest to: 

  • warunek zachowania sprawności sprzętu na długi czas,
  • sposób na uniknięcie wielu awarii,
  • gwarancja maksymalnej skuteczności i wydajności urządzenia.

Tym samym stosowanie się do zaleceń producenta pomaga ograniczyć koszty serwisu i uniknąć problemów wynikających z usterek lub nieprawidłowej pracy sprzętu. Prawidłowe użytkowanie pozwala również ograniczać zużycie energii, wody i detergentów. Tym samym sprawia zaś, że zmywarka staje się zdecydowanie bardziej oszczędna. Jest to szczególnie ważne w warunkach przemysłowych (na przykład w gastronomii), gdzie jest to urządzenie poddawane intensywnej eksploatacji. Na tę kwestię zwraca uwagę coraz więcej osób, ponieważ ceny energii gwałtownie wzrastają, a woda czy detergenty nie pozostają za nimi daleko w tyle. Sprawdź zatem, jak korzystać ze zmywarki i ograniczyć koszty.

Jak korzystać ze zmywarki?

Prawidłowo użytkowana zmywarka zapewnia niesamowitą wygodę. Powinna być również niedroga w utrzymaniu. W przypadku większości nowoczesnych zmywarek zużycie wody, energii i stosowanych środków chemicznych jest ograniczone do minimum, dzięki czemu są one przyjazne dla środowiska i portfela użytkownika. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.

Rozsądne mycie naczyń w gastronomii – jak często korzystać ze zmywarki?

Jednym z ważniejszych czynników, jeśli chodzi o oszczędne korzystanie z urządzenia, jest jego rozsądna eksploatacja. Należy uruchamiać je tylko wtedy, gdy jest zapełnione i korzystać z możliwie najbardziej ekonomicznych programów. W instrukcji można łatwo sprawdzić, ile wody zużywa zmywarka podczas pracy w każdym z trybów. Te najbardziej oszczędne są wystarczające w większości sytuacji. Uruchamianie dopiero po całkowitym zapełnieniu pomoże natomiast ograniczyć liczbę cykli wykonywanych w ciągu dnia, a tym samym przyczynić się do znacznych oszczędności energii, wody i detergentów.

Może Cię również zainteresować: Ile kosztuje zmywarka i od czego zależy jej cena

Poprawna eksploatacja i konserwacja

Bardzo ważne jest również to, jak traktujesz zmywarkę na co dzień. Modele gastronomiczne są przystosowane do intensywnej pracy, ale wymagają również odpowiedniej konserwacji

  • Należy się przede wszystkim regularnie upewniać, że uszczelki i elementy instalacji są w dobrym stanie. Każdy przeciek może powodować kumulujące się straty. 
  • Do zwiększenia zużycia energii, wody czy detergentów może też prowadzić zaleganie resztek jedzenia, brudu lub osadów kamiennych wewnątrz urządzenia. Dlatego regularnie czyść filtr, sprawdzaj odpływ i kontroluj, czy stosowane metody zmiękczania oraz uzdatniania wody działają.
  • Jeśli zauważysz odkładanie się kamienia, koniecznie dostosuj ustawienia zmiękczacza lub zainwestuj w dodatkowe urządzenie uzdatniające – np. filtr odwróconej osmozy. Warto przy tym pamiętać, że miękka woda pozwala również na stosowanie mniejszej ilości detergentów. Po montażu filtra można więc zmienić ustawienia ich dozowania i cieszyć się jeszcze większymi oszczędnościami.

Mycie naczyń w gastronomii – czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki?

Aby zmniejszyć zużycie wody w zmywarce i z powodzeniem korzystać z krótszych programów, które zużywają także mniej prądu, warto odpowiednio przygotować naczynia. Usunięcie resztek jedzenia oraz elementów takich jak serwetki czy wykałaczki jest niezbędne. Nie tylko ułatwia to proces zmywania i zapewnia jego pełną skuteczność, ale również pozwala uniknąć zapchania filtra lub uszkodzenia wewnętrznych elementów urządzenia. Resztki najlepiej po prostu zeskrobywać miękką łopatką, która nie zarysuje powierzchni. W razie potrzeby naczynia można opłukać pod wysokim ciśnieniem. W organizacji pracy pomoże specjalny stół ze zlewem umieszczony obok zmywarki.

Stacja do zmywania w restauracji - taniezmywanie.pl
Odpowiednia organizacja stacji do zmywania pozwala korzystać ze zmywarki sprawniej i skuteczniej. Przed włożeniem naczyń do zmywarki należy usunąć resztki jedzenia – w przeciwnym razie może dochodzić do szybkiego zapychania się filtra i pogarszania jakości mycia, zwiększonego zużycia wody, prądu i detergentów, a nawet do usterek.

Zwróć uwagę na detergenty

Zastanawiając się, jak prawidłowo korzystać ze zmywarki, nie można zapominać o detergentach. Odpowiednie zapewnią maksymalną skuteczność zmywania i pomogą chronić sprzęt przed usterkami. Najlepiej stosować środki zalecane przez producenta i wymienione w instrukcji. Często jest to warunkiem zachowania gwarancji! Warto sprawdzić, jak kształtują się ceny tych środków jeszcze przed zakupem sprzętu, żeby móc oszacować koszty eksploatacji.

Nie zapominaj o serwisie

Jeśli zastanawiasz się, jak korzystać ze zmywarki, aby zaoszczędzić, rezygnacja z serwisu na pewno nie jest właściwą drogą. Regularna konserwacja i kontrola przez fachowca pomaga na dłużej zachować pełną sprawność sprzętu i uniknąć kosztownych błędów, które mogą prowadzić na przykład do awarii. Serwisant powinien sprawdzać stan urządzenia regularnie. Warto go również wezwać, jeśli zauważysz pewne zmiany w jego działaniu (np. mniejszą skuteczność w domywaniu naczyń) lub niespodziewanie zwiększy się zużycie wody w zmywarce.

Korzystając z naszych usług nie musisz samodzielnie szukać informacji na temat tego, jak korzystać ze zmywarki. Przy dostarczeniu i podłączeniu urządzenia przeprowadzane jest szkolenie dla pracowników z objaśnieniem zasad prawidłowej eksploatacji i ich znaczenia. Usługa wynajmu obejmuje również opiekę serwisową! Chcesz dowiedzieć się więcej? Zachęcamy do sprawdzenia oferty!

Udostępnij artykuł
Tagi: ,
Zobacz również:
Zmywarka kompaktowa GS630 wynajmij już od 556 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka podblatowa UC Series wynajmij już od 330 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka tunelowa PT Series wynajmij już od 739 PLN
sprawdź ofertę
Previous slide
Next slide