Praca w profesjonalnej kuchni jest wymagająca. Bez odpowiedniego sprzętu i przyborów sprawne wydawanie dań jest niemożliwe. Jakie urządzenia składają się na obowiązkowe wyposażenie kuchni gastronomicznej? Czego nie może w niej zabraknąć? Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu gastronomicznego? Sprawdź!
Wyposażenie kuchni gastronomicznej – wydajne i niezawodne
W profesjonalnej kuchni wszystko musi być zaaranżowane w taki sposób, by umożliwiać bezpieczną, płynną i sprawną pracę. Dlatego wyposażenie kuchni zwykle rozpoczyna się od dokładnego planowania. Należy wyznaczyć strefy i stanowiska robocze w taki sposób, aby cały układ pomieszczenia był funkcjonalny i ergonomiczny. Dopiero później wybiera się meble, sprzęt gastronomiczny i pozostałe wyposażenie, zwracając oczywiście uwagę na ich jakość i przeznaczenie.
Wyposażenie kuchni gastronomicznej musi być skierowane do profesjonalnego wykorzystania – gwarantuje to przystosowanie do wymogów sanitarnych i intensywnego użytkowania. Jak skompletować wyposażenie kuchni gastronomicznej? Lista obowiązkowych elementów znajduje się poniżej.
Wyposażenie gastronomii – obróbka wstępna
Obróbka wstępna to zazwyczaj pierwszy krok przy przygotowywaniu jakiejkolwiek potrawy. Chodzi tu przede wszystkim o obróbkę mechaniczną. Każdy kucharz potrzebuje oczywiście zestawu dobrych noży i desek do krojenia, ale w profesjonalnej kuchni często przydają się także specjalne urządzenia dla gastronomii. Nie wszystkie z nich będą niezbędne – wiele zależy od profilu restauracji i rodzaju serwowanych dań. Na pewno warto rozważyć zakup:
- krajalnic,
- blenderów ręcznych i stojących,
- mikserów,
- szatkownic do warzyw,
- maszynek do mielenia mięsa,
- miesiarek planetarnych,
- wałkownic do ciasta.
Oferta sprzętu gastronomicznego jest szeroka. Obejmuje wiele specyficznych urządzeń, które przydają się przy konkretnych typach kuchni. Większość profesjonalnych urządzeń zdecydowanie ułatwia codzienną pracę, pozwalając oszczędzać czas.
Wyposażenie kuchni gastronomicznej – sprzęt chłodniczy
W profesjonalnej kuchni niezbędny jest także sprzęt chłodniczy do przechowywania szybko psującej się żywności. W większości miejsc potrzebne są również urządzenia mroźnicze. Wyposażenie kuchni gastronomicznej musi pozwalać na przechowywanie żywności w ściśle określonych zakresach temperatur. Ważna jest jego niezawodność. Zwykle urządzenia stosowane w gastronomii są też bardziej pojemne od tych domowych. W większych lokalach buduje się osobne chłodnie i mroźnie, natomiast w mniejszych stosuje szafy chłodnicze i mroźnicze lub też mniejsze lodówki i zamrażarki. Ważne, aby umożliwiały łatwy dostęp do najczęściej używanych produktów.
Wyposażenie do gastronomii – obróbka termiczna
Wyposażenie kuchni gastronomicznej musi obejmować także urządzenia do obróbki termicznej. Do przygotowywania potraw najczęściej stosuje się profesjonalne kuchnie, najczęściej gazowe. Warto zwrócić uwagę na wielkość i liczbę dostępnych palników. Ważnym sprzętem gastronomicznym jest również piec. W profesjonalnych kuchniach najczęściej stosuje się piece konwekcyjne, które są wielofunkcyjne i praktyczne. Ponadto niekiedy zasadne jest wyposażenie kuchni w takie urządzenia jak grille kontaktowe lub grille lawowe, frytkownice, taborety grzewcze, płyty do smażenia, kuchnie mikrofalowe itp. Każde urządzenie powinno być przeznaczone do profesjonalnego wykorzystania.
Gastronomia – wyposażenie do zmywania
Poza wyposażeniem do gotowania w profesjonalnej kuchni niezbędne są też sprzęty do zmywania. Ich wydajność jest jednym z kluczowych elementów rzutujących na płynność pracy i wydawania posiłków. Ręczne zmywanie nie wchodzi w grę – przede wszystkim trudno w tym przypadku dotrzymać standardów związanych z higieną. Do usunięcia drobnoustrojów niezbędne są bowiem albo wysoka temperatura (powyżej 70°C), albo specjalne środki myjące. Ponadto trudno zachować odpowiednią dokładność i powtarzalność rezultatów zmywania. Co więcej, profesjonalne zmywarki gastronomiczne są szybkie i oszczędne – inwestycja w tego typu sprzęt oznacza znacznie mniejsze zużycie wody i detergentów, większą skuteczność i łatwiejszą pracę w kuchni.
Może Cię również zainteresować: Ile kosztuje zmywarka gastronomiczna i od czego zależy jej cena?
Wyposażenie gastronomii – meble gastronomiczne
Sprzęt gastronomiczny to jednak nie wszystko – w każdej profesjonalnej kuchni znajdują się również meble gastronomiczne. Należy wybierać profesjonalne wyposażenie, które umożliwia spełnienie warunków sanitarnych. Meble muszą być łatwe do utrzymania w czystości, dlatego zazwyczaj stosuje się stal nierdzewną. Ma ona łatwo zmywalną powierzchnię i jest niezwykle trwała, dlatego świetnie sprawdza się w tym zastosowaniu.
Podstawowe wyposażenie kuchni gastronomicznej stanowią:
- stoły robocze,
- ciągi grzewcze,
- szafki i półki,
- stoły ze zlewami,
- regały do przechowywania naczyń i urządzeń oraz produktów spożywczych.
Warto zwrócić również uwagę na praktyczne nadstawki i wózki, które mogą zwiększyć funkcjonalność przestrzeni. Na końcu należy wyposażyć się w sprzęt pomocniczy w gastronomii – to m.in. niezastąpione pojemniki GN, bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie profesjonalnej kuchni. Pozostałe wyposażenie kuchni gastronomicznej to kwestia indywidualna, zależna od potrzeb, preferencji, a także możliwości finansowych. Szukasz idealnej zmywarki, ale w Twoim budżecie nie ma miejsca na zakup urządzenia z najwyższej półki? Rozważ wynajem! Sprawdź naszą ofertę, a nie pożałujesz.