Szukaj
Close this search box.

Awaria zmywarki gastronomicznej – co zrobić i jak zapobiegać usterkom?

Udostępnij artykuł
Awaria zmywarki – ręczne mycie naczyń - taniezmywanie.pl

Każda awaria zmywarki to poważny problem dla lokalu gastronomicznego. Dlatego są one produkowane z myślą o bardzo dużej wytrzymałości i jak najmniejszej podatności na uszkodzenia. Wiele zależy również od użytkownika i sposobu eksploatacji sprzętu. Dowiedz się, jak zapobiegać awariom zmywarki i co robić, gdy już dojdzie do takiego zdarzenia.

Najczęstsze awarie zmywarek

Co najczęściej psuje się w zmywarkach przemysłowych? Istnieje kilka problemów, które można zaliczyć do uniwersalnych. Często wynikają z nieprawidłowego użytkowania, dlatego warto je poznać i dowiedzieć się, jakie czynniki wpływają na ich powstawanie. Poniżej znajdziesz najczęstsze awarie zmywarek wraz z krótkim opisem.

Zmywarka nie wypompowuje wody

Problemy z odprowadzaniem wody mogą wynikać z różnych przyczyn. Często wynikają z nieprawidłowej eksploatacji – na przykład wkładania do zmywarki naczyń z dużą ilością resztek jedzenia, a także serwetkami czy wykałaczkami. Takie resztki mogą bardzo szybko zatkać odpływ. Dlatego jeśli zmywarka nie wypompowuje wody, warto sprawdzić, czy nie wymaga po prostu czyszczenia

Problemem może być również zbyt małe ciśnienie wody, która jest dostarczana do komory w niewystarczających ilościach, a następnie nie ma jak jej opuścić. Jeśli zmywarka nie wypompowuje wody do końca, być może trzeba zamontować w niej pompę spustową. Czasami zmywarka nie spuszcza wody również ze względu na zatkanie odpływu kamieniem osadzającym się w wyniku używania twardej wody. Dlatego zawsze należy się upewnić, że stosowane są odpowiednie metody jej zmiękczania.

Zmywarka wylewa wodę przez drzwi

Niekiedy problem może polegać na tym, że zmywarka wylewa wodę przez drzwi. Zazwyczaj jest to wynik dość prostej usterki – na przykład zużycia uszczelki lub uszkodzenia samych drzwi. Może też się jednak zdarzyć, że tego typu awaria zmywarki będzie spowodowana poważniejszą usterką związaną z komorą hydrostatu. Do takiej sytuacji może też doprowadzić zatkanie układu odpowietrzającego, które również jest poważnym problemem wymagającym fachowej pomocy. Wyciek wody ze zmywarki niezależnie od przyczyn wymaga szybkiej interwencji.

Zmywarka pobiera wodę i staje

Niekiedy zdarzają się awarie, które objawiają się bardzo dziwnym zachowaniem sprzętu. Jeśli zmywarka pobiera wodę i staje, nie przeprowadzając mycia lub przerywa go przedwcześnie i rozpoczyna opróżnianie komory, zazwyczaj potrzebne będzie wsparcie fachowca. Usterka może być związana z zanieczyszczeniem hydrostatu lub kanału doprowadzającego wodę do komory, ale też przepływomierza, który w efekcie źle odmierza ilość pobranej wody. 

Jeśli zmywarka nie odpompowuje wody po zatrzymaniu pracy, może to oznaczać awarię pompy odpływowej lub niedrożność odpływu. Czasami takie problemy są powodowane również uszkodzeniem modułu sterującego, czyli elektroniki. 

Sprawdź też: Jak podłączyć zmywarkę? Czego unikać przy montażu zmywarki?

Niezawodne zmywarki przemysłowe – jak zapobiegać awariom?

Nawet najlepsze zmywarki przemysłowe nie są całkowicie odporne na awarie. Bardzo ważna jest ich prawidłowa eksploatacja – wówczas można do minimum zredukować ryzyko powstawania usterek. Po zamontowaniu urządzenia należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i wszystkimi wskazówkami dla użytkownika. Pomoże to uniknąć wielu problemów, ponieważ najczęstsze awarie zmywarek wynikają z błędów eksploatacyjnych. Odpowiednie użytkowanie pozwala również na dłużej zachować pełną sprawność sprzętu.

Co jest najważniejsze? Aby nie dopuścić do sytuacji, w których woda wycieka ze zmywarki lub urządzenie nie wypompowuje wody, warto przede wszystkim upewnić się, że stosujesz właściwy system zmiękczania i uzdatniania wody

Obecnie większość nowoczesnych zmywarek ma zamontowane tzw. zmiękczacze, które wymagają jednak poprawnego ustawienia parametru twardości wody. Nie można też zapominać o stosowaniu specjalnej soli do zmywarek lub innych zalecanych przez producenta środków. Możliwy jest również montaż zewnętrznego systemu uzdatniania – np. najskuteczniejszego filtra odwróconej osmozy.

Zmywarki i urządzenia do zmiękczania wody Winterhalter - taniezmywanie.pl
Odpowiednie uzdatnianie wody jest bardzo ważnym czynnikiem pomagającym uniknąć usterek zmywarek. W ofercie WInterhalter znajdują się między innymi zaawansowane filtry, które znakomicie dbają o jakość wody używanej do zmywania.

Należy też pamiętać, że zmywarki przemysłowe wymagają regularnego czyszczeniaopróżniania filtra z resztek, ale również czyszczenia komory czy uszczelek. Pomaga to uniknąć wielu awarii! 

Czyszczenie zmywarki pozwala też skontrolować, czy w jej wnętrzu nie odkładają się szkodliwe kamienne osady. Jeśli zauważysz taki problem, należy jak najszybciej dostosować używane metody uzdatniania wody.

Kolejnym ważnym czynnikiem są stosowane detergenty – należy używać środków profesjonalnych, najlepiej wskazanych przez producenta w instrukcji urządzenia. Często jest to warunkiem zachowania ochrony gwarancyjnej! Ponadto warto działać zanim pojawi się awaria zmywarki, przeprowadzając jej regularne przeglądy serwisowe

Zależy Ci na niezawodnym działaniu sprzętu? Warto zainteresować się jego wynajmem! Decydując się na nasze usługi, możesz liczyć nie tylko na opiekę serwisową, ale również na szybką reakcję i urządzenie zastępcze w razie poważnej awarii. Dzięki temu żadne losowe zdarzenie nie zachwieje płynnością działania Twojego biznesu. Sprawdź naszą ofertę, aby dowiedzieć się więcej.

Udostępnij artykuł
Tagi: , , ,
Zobacz również:
Zmywarka kompaktowa GS630 wynajmij już od 556 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka podblatowa UC Series wynajmij już od 330 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka tunelowa PT Series wynajmij już od 739 PLN
sprawdź ofertę
Previous slide
Next slide