Co prawda to nie sprzęt czyni dobrego kucharza, ale pewne wyposażenie jest niezbędne podczas nauki i praktyki gotowania. Odpowiednio wyposażona pracownia pomoże działać efektywnie podczas pracy i zdobywania nowych umiejętności branżowych. Czego absolutnie nie może w niej zabraknąć? Z czego musi się składać profesjonalne wyposażenie pracowni gastronomicznej? Wyjaśniamy!
Zmywarki przemysłowe dla branży gastronomicznej, w tym do szkół i pracowni gastronomicznych, z pełnym serwisem – w abonamencie od 330 zł/mies.
Wyposażenie pracowni gastronomicznej – najważniejsze informacje
O wyposażeniu pracowni gastronomicznej mówi się przede wszystkim w kontekście szkół kształcących kucharzy. W tym przypadku ważne jest spełnienie wymagań wyznaczonych przez takie akty prawne jak:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623, z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. Nr 171 poz. 1225 z późn. zm.).
Na ich podstawie opracowano szczegółowe wytyczne, które przedstawiają sugerowane wyposażenie pracowni technologii gastronomicznej obejmującej stanowiska dydaktyczne służące do nauki praktycznej pracy w kuchni.
Wyposażenie pracowni gastronomicznej w szkole – podstawowe wytyczne
Pracownia gastronomiczna w szkole składa się z części ogólnodydaktycznej oraz stanowisk do zajęć praktycznych. Rekomenduje się, aby w jednej pracowni znajdowało się nie więcej niż 15 stanowisk, a przy każdym z nich może jednocześnie pracować do 3 uczniów. Niezbędne jest wyposażenie pracowni gastronomicznej w:
- punkt poboru zimnej i ciepłej wody i odprowadzania ścieków (przy każdym stanowisku),
- punkty zasilania w energię elektryczną z napięciem 230 V i 400 V,
- instalację ogrzewczą,
- instalację gazową,
- wentylację grawitacyjną,
- oświetlenie dzienne oraz zapewnienie możliwości oświetlania światłem sztucznym,
- szerokopasmowe łącze internetowe,
- wentylatory wyciągowe do mechanicznej wymuszonej wymiany powietrza,
- kratki ściekowe.
Wszelkie umeblowanie pracowni gastronomicznej musi być wykonane z materiałów, które są łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji. Najczęściej stosuje się używaną także w profesjonalnych kuchniach stal nierdzewną, która zdecydowanie ułatwia zachowanie zasad higieny i utrzymanie jej właściwego poziomu, a jednocześnie wykazuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Ponadto przy projektowaniu wyposażenia pracowni gastronomicznej w szkole nie można zapominać o ergonomii i bezpieczeństwie. Rozmieszczenie i parametry poszczególnych elementów powinny umożliwiać wygodną pracę i wykonywanie konkretnych zadań, a także swobodne przemieszczanie się.
Wyposażenie pracowni gastronomicznej – niezbędne urządzenia
Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia pracowni gastronomicznej są urządzenia gastronomiczne. Co powinno się w niej znaleźć? Najczęściej pracownia gastronomiczna wyposażona jest w:
- piec konwekcyjno-parowy pozwalający na przygotowywanie różnych potraw jednocześnie i zapewniający precyzyjną obróbkę cieplną bez wysuszania;
- trzon kuchenny lub kuchenkę indukcyjną z piekarnikiem pozwalające na obróbkę cieplną – gotowanie, smażenie, duszenie, pieczenie itp.;
- chłodziarkę z zamrażarką umożliwiające bezpieczne przechowywanie składników czy półproduktów;
- przemysłową zmywarkę do naczyń, która pozwoli na efektywne czyszczenie i dezynfekcję używanych naczyń czy przyborów;
- robot kuchenny wieloczynnościowy umożliwiający szybką i wygodną wstępną obróbkę mechaniczną żywności;
- kuchenkę mikrofalową przydatną m.in. do rozmrażania czy podgrzewania;
- inny drobny sprzęt kuchenny – w tym frytownice, maszynki do mielenia, blendery, sokowirówki, pakowarki próżniowe, urządzenia do sous-vide, szatkownice itp.
Wszystkie sprzęty używane w pracowni gastronomicznej powinny być przystosowane do profesjonalnego wykorzystania. Zapewnia to nie tylko ich większą wydajność czy wytrzymałość, ale również lepsze odtworzenie warunków panujących w przemysłowej kuchni.
Do każdego urządzenia powinna być dołączona skrócona instrukcja obsługi. Zasady ich użytkowania należy też określić w regulaminie pracowni.
Polecamy również: Ile kosztuje zmywarka gastronomiczna i od czego zależy jej cena?
Pracownia gastronomiczna – narzędzia i pozostałe wyposażenie
W co jeszcze powinna być wyposażona pracownia gastronomiczna? Oprócz mebli i sprzętu potrzebne są narzędzia takie jak:
- zestawy garnków i innych naczyń kuchennych,
- zestawy noży kuchennych,
- tace kelnerskie,
- pojemniki GN,
- zastawa stołowa, sztućce, szkło stołowe i inne elementy wyposażenia niezbędne do serwowania potraw,
- stoły i krzesła,
- bielizna stołowa.
Ponadto nie można zapominać o koszach służących do segregacji odpadów oraz o urządzeniach pomiarowych. W pracowni gastronomicznej przydają się m.in. wagi, miarki czy termometry.
Szukasz idealnego wyposażenia pracowni gastronomicznej? Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak pozyskać wysokiej jakości, niezawodną zmywarkę gastronomiczną.