Szukaj
Close this search box.

Kontener gastronomiczny – jak go odpowiednio wyposażyć?

Udostępnij artykuł
Mały kontener gastronomiczny jako kawiarnia

Gastronomia w kontenerach jest coraz popularniejsza. Początkowo w ten sposób funkcjonowały przede wszystkim biznesy sezonowe, ale obecnie powstaje coraz więcej całorocznych lokali kontenerowych. Kontener gastronomiczny może funkcjonować równie sprawnie co profesjonalna kuchnia. Niezbędne jest jednak jego odpowiednie wyposażenie. Sprawdź, co jest potrzebne!

Kontener gastronomiczny – co to takiego?

Kontenery, kojarzone do niedawna głównie z transportem morskim, są obecnie wykorzystywane do wielu różnych celów. Nadają się do aranżacji lokali usługowych i handlowych, biur, a nawet przestrzeni mieszkalnych. W Polsce popularne stają się również kontenery gastronomiczne. Są to lokale prowadzone w przerobionych kontenerach morskich (lub też zbudowanych na ich wzór).

Kontener gastronomiczny może serwować różnego rodzaju dania i napoje, choć zazwyczaj pozycje w menu są raczej proste i szybkie do przygotowania. Najłatwiej porównać je do równie popularnych food trucków. Są równie tanie w założeniu i prowadzeniu jak tradycyjne restauracje. Kontenery również są mobilne – mimo iż nie mają własnego napędu, można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce i np. pojawiać się tam, gdzie w danym momencie najłatwiej znaleźć klienta. Gościom kontenery gastronomiczne oferują przede wszystkim:

  • dostęp do gastronomii w miejscach, w których wcześniej go nie było (np. ze względu na brak odpowiednich lokali);
  • swobodną atmosferę;
  • możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej w atrakcyjnych przestrzeniach (np. na skwerze, w parku, na różnego rodzaju wydarzeniach);
  • szybką obsługę;
  • wysoką jakość serwowanych produktów.

Dzięki temu są tak popularne i mogą stanowić naprawdę dobry pomysł na biznes bez konieczności ponoszenia dużych wydatków na starcie.

Kontenery gastronomiczne – niezbędne wyposażenie

Jak musi być wyposażony kontener, aby można było go używać do prowadzenia działalności gastronomicznej? Najważniejsze jest podłączenie do instalacji – prądu, wody i kanalizacji. Niezbędna jest też odpowiednia wentylacja. Ponadto zwykle stosuje się izolację, która pomaga w regulowaniu temperatury we wnętrzu. Należy pamiętać, że kontener pod gastronomię podlega takim samym wymogom jak „tradycyjny” lokal. Oznacza to, że musi wdrożyć zasady HACCP i przejść odbiór sanepidu. W związku z tym jego wykończenie i wyposażenie należy projektować z myślą o wymogach sanitarnych.

Przeczytaj również: Mała gastronomia – koszty, wymogi sanepidu, jak zarządzać?

Oczywiście kontener gastronomiczny potrzebuje też profesjonalnego sprzętu umożliwiającego przygotowywanie dań czy też napojów. Są to m.in. kuchnie, płyty grillowe czy piece, a także mniejsze urządzenia jak np. blendery, szatkownice czy ekspresy do kawy. W zależności od oferty punktu gastronomicznego w kontenerze potrzebne będą inne urządzenia. Zawsze należy jednak pomyśleć o zmywaniu naczyń. O ile dania czy napoje dla gości najczęściej są wydawane na jednorazowej zastawie, o tyle naczynia i sprzęt wykorzystywane do przygotowywania potraw wymagają skutecznego mycia i dezynfekcji. 

Wbrew pozorom nawet w małym gastronomicznym kontenerze musi się znaleźć miejsce na zmywarkę. Istnieją urządzenia kompaktowe, które pomimo niewielkich wymiarów zewnętrznych są dość pojemne. Profesjonalna zmywarka kompaktowa, dzięki użyciu wysokich temperatur i zaawansowanych technologii, skutecznie myje i dezynfekuje naczynia podczas jednego krótkiego (trwającego nie więcej niż kilka minut) cyklu.

Kontener gastronomiczny – wyposażenie dla gości

Wnętrze kontenera gastronomicznego zwykle jest w całości zaaranżowane na kuchnię. To wystarczy, aby móc zacząć serwować np. napoje czy potrawy „do ręki” (np. dania typu fast food). Zwykle właściciele kontenerów gastronomicznych aranżują jednak również przestrzeń wokół nich. Wystarczy kilka leżaków, krzeseł lub siedzisk z palet oraz stolików, aby móc podawać także bardziej złożone dania. Warto zadbać również o zadaszenie oraz dekoracje (np. rośliny), które uprzyjemnią oczekiwanie na posiłek i jego spożywanie.

Istnieje również możliwość urządzenia tarasu na dachu kontenera z prowadzącymi do niego schodkami. W ten sposób goście zyskują dodatkowe miejsce do siedzenia. Takie rozwiązanie jest wskazane szczególnie na niewielkich przestrzeniach. Jeszcze innym pomysłem jest stworzenie z kilku kontenerów namiastki pełnowymiarowego lokalu z wydzieloną kuchnią i salą dla gości. Jest to możliwe dzięki modułowej budowie tego typu obiektów – pozwala ona na ich dowolne łączenie, zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Lokal z połączonych kontenerów gastronomicznych

Możliwość łączenia kontenerów gastronomicznych zapewnia swobodę wcielania w życie rozbudowanych pomysłów oraz rozwoju już istniejących lokali.

Gotowy kontener pod gastronomię – prosty sposób na biznes

Jeszcze niedawno osoby chcące otworzyć kontener gastronomiczny musiały własnymi siłami remontować, wykańczać i wyposażać tego typu obiekty. Obecnie na rynku funkcjonują jednak firmy, które przystosowują kontenery pod gastronomię poprzez wyposażenie je w odpowiednie instalacje i przyłącza oraz wykończenie od wewnątrz i na zewnątrz. Kontenery gastronomiczne z wyposażeniem wymagają tylko uzupełnienia o meble i potrzebny sprzęt, zależny od rodzaju działalności. Dzięki temu stanowią wygodne rozwiązanie dla osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności w tej branży.

Dowiedz się więcej o działalności gastronomicznej i uzyskaj bezcenne porady dla początkujących restauratorów – sprawdź pozostałe treści na naszej platformie!

Udostępnij artykuł
Tagi:
Zobacz również: