Szukaj
Close this search box.

Kocia kawiarnia – jak otworzyć lokal ze zwierzętami? Przepisy, wymagania, wyposażenie

Udostępnij artykuł
Kocia kawiarnia

Kocia kawiarnia to pomysł, który przywędrował do Polski z dalekiego Tajwanu. W założeniu ma być to miejsce, w którym można napić się kawy, zjeść deser lub drobny posiłek, a jednocześnie obcować z kotami. Wbrew pozorom takie połączenie jest możliwe, a kawiarnie z kotami cieszą się dużym zainteresowaniem gości. Co trzeba wiedzieć, zanim otworzysz tego typu lokal? Jakie są wymagania dla kocich kawiarni? Wyjaśniamy!

Kocia kawiarnia – na czym to polega?

Jak dokładnie działa kocia kawiarnia? Jest to po prostu lokal gastronomiczny, w którym na stałe przebywają koty domowe. Przestrzeń jest zaaranżowana tak, aby była przyjazna zarówno dla ludzi, jak i dla żyjących w niej zwierząt. Jeśli zawsze marzyłeś o własnej kawiarni, a dodatkowo kochasz koty, taki lokal może być spełnieniem marzeń. Trzeba jednak pamiętać, że kawiarnia z kotami tworzy sporo wyzwań dla jej właściciela

Biznesplan kociej kawiarni

Jak każda firma, kocia kawiarnia potrzebuje biznes planu. Jest on niezwykle przydatny np. przy pozyskiwaniu finansowania, ale stanowi również ważne źródło wewnętrznej informacji. Starannie opracowany biznes plan pomoże Ci uzmysłowić sobie początkowe koszty przedsięwzięcia oraz tempo zwrotu z inwestycji. Należy w nim uwzględnić:

  • opis planowanej działalności,
  • analizę kosztów inwestycyjnych i operacyjnych,
  • prognozy finansowe,
  • analizę SWOT (słabszych i mocnych stron firmy, a także szans i zagrożeń z tym związanych),
  • opis planowanego zatrudnienia kadry,
  • zarys planu marketingowego,
  • opis wizji dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.

Trzeba też pamiętać o analizie rynku i konkurencji w otoczeniu. Dzięki temu sprawdzisz, czy kawiarnia z kotami w Twojej lokalizacji faktycznie ma szanse na powodzenie. Należy także mieć na uwadze, że przystosowanie lokalu do potrzeb zarówno gości, jak i czworonożnych mieszkańców zwykle będzie się wiązać z wyższymi kosztami niż w przypadku zwykłej kawiarni. Droższe będzie także jej utrzymanie.

Kocia kawiarnia – przestrzeń dla kotów
Kocia kawiarnia potrzebuje większej przestrzeni niż „zwykły” lokal. Konieczne jest bowiem jej przystosowanie do potrzeb nie tylko gości, ale także zwierząt. W związku z tym zarówno jej urządzenie, jak i utrzymanie zwykle są droższe.

Kawiarnia z kotami a przepisy prawa

Pierwsze wyzwanie na drodze przyszłego właściciela kawiarni z kotami stanowi prawo żywieniowe. Zgodnie z przepisami zwierzęta (z wyjątkiem psów przewodników) nie powinny znajdować się w lokalu gastronomicznym. Aby zatem kocia kafejka mogła legalnie powstać i funkcjonować, należy zastosować pewne szczególne zabiegi. 

Konieczne jest przede wszystkim oddzielenie części gastronomicznej (kuchni i baru) od pomieszczenia, w którym przebywają zwierzęta. Można to zrobić na kilka sposobów. Dobrym pomysłem będzie np. montaż przegród ze szkła hartowanego, które są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie pozwolą cały czas mieć kontrolę nad kotami. 

Ponadto kocia restauracja lub kawiarnia powinna mieć wydzielone przynajmniej dwa odrębne pomieszczenia – jedno przeznaczone dla gości i kotów, a drugie wyłącznie do dyspozycji zwierząt. Kocie pomieszczenie powinno być dla nich swobodnie dostępne – tak aby zwierzę mogło w dowolnej chwili „odpocząć” od gości lokalu. To właśnie w nim należy umieścić kuwety oraz miski z wodą i jedzeniem. 

Ważnym elementem rozkładu kawiarni z kotami jest też przedsionek – wejście bezpośrednio z ulicy może bowiem skutkować uciekaniem zwierząt z lokalu i narażeniem ich na niebezpieczeństwo.

Kocia kawiarnia a HACCP

Odpowiedni układ pomieszczeń to jeden z głównych warunków przejścia kontroli sanepidu i dopuszczenia lokalu do otwarcia. Nie można jednak zapominać o innych punktach HACCP. W przypadku kociej kawiarni kontrole często są bardzo drobiazgowe, dlatego należy zadbać o szczegółowość dokumentacji i spełnianie wszelkich wymogów. W razie wątpliwości warto zwrócić się do lokalnej Inspekcji Sanitarnej w celu doprecyzowania przepisów. W niektórych przypadkach dopuszczenie lokalu do otwarcia zależy od indywidualnej interpretacji, dlatego jest to niezwykle pomocne.

Może Cię również zainteresować: HACCP w gastronomii – jak wdrożyć ten system do restauracji?

Z całą pewnością warto się skupić na odpowiedniej organizacji toalet, wentylacji, punktach wodnych i odpowiedniej utylizacji odpadów. Nie można też zapomnieć o skutecznym zmywaniu i dezynfekowaniu naczyń – zarówno tych używanych do przygotowywania potraw (jeśli w lokalu będzie się znajdować kuchnia), jak i tych wykorzystywanych do serwowania. Profesjonalna zmywarka gastronomiczna będzie więc niezastąpiona. W mniejszych lokalach zwykle sprawdzają się zmywarki podblatowe, które można umieścić nawet pod barem. W większych można natomiast postawić np. na zmywarki kapturowe umieszczone w osobnej zmywalni.

Dowiedz się więcej tutaj: Jak wybrać profesjonalną zmywarkę do kawiarni?

Kocia kawiarnia – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

W kociej kawiarni należy bezwzględnie dbać o dobrostan zwierząt. Przede wszystkim urzędujące w niej koty powinny lubić kontakt z ludźmi i nie bać się obcych. Wszelkie problemy psychologiczne czy behawioralne mogą znacząco utrudnić funkcjonowanie kawiarni z kotami. 

Lokal powinien mieć też ogólnodostępny, precyzyjny regulamin. Zwykle w tego rodzaju miejscach występują ograniczenia wiekowe (małe dzieci są wpuszczane jedynie pod określonymi warunkami lub w ogóle), obowiązuje też zakaz przyprowadzania własnych zwierząt. 

Ponadto kocia kawiarnia powinna mieć reguły szanujące autonomię zwierząt (np. zakaz brania na ręce, zaczepiania, zakłócania snu itp.). Warto uwzględnić w regulaminie także zakaz hałasowania czy robienia zdjęć z lampą błyskową.

Istotna dla dobrostanu zwierząt może być też lokalizacja kociej kafejki. Koty będą lepiej się czuły w zacisznym miejscu, do którego nie dochodzą hałasy z ulicy. Atutem mogą być jednak duże okna, które umożliwią im obserwowanie okolicy lub wygrzewanie się w słońcu.Chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu działalności gastronomicznej? Sprawdź nasz blog, na którym znajdziesz wiele przydatnych informacji!

Udostępnij artykuł
Tagi: , ,
Zobacz również:
Zmywarka kompaktowa GS630 wynajmij już od 556 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka podblatowa UC Series wynajmij już od 330 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka tunelowa PT Series wynajmij już od 739 PLN
sprawdź ofertę
Previous slide
Next slide