Szukaj
Close this search box.

Sztućce gastronomiczne – jak o nie dbać?

Udostępnij artykuł
Sztućce gastronomiczne – taniezmywanie.pl

Niewiele osób myślących o otwarciu restauracji zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dbałość o sztućce gastronomiczne. Jest to pozornie niewielki drobiazg, ale tylko właściwa pielęgnacja sprawi, że posłużą przez długi czas i będą godnie reprezentować lokal. Jak zadbać o to, by sztućce dla gastronomii były idealnie czyste i lśniące?

Chemia do profesjonalnego mycia zastawy stołowej marki Winterhalter – skontaktuj się z nami, aby dopasować najefektywniejszy system!

Sztućce gastronomiczne – przede wszystkim idealna czystość

Sztućce gastronomiczne podawane gościom na stół muszą być przede wszystkim idealnie czyste. Dlatego konieczne jest wypracowanie odpowiedniej rutyny zmywania, a także dezynfekcji. Ta ostatnia jest niezbędna, aby uniknąć przenoszenia potencjalnie groźnych drobnoustrojów pomiędzy gośćmi. Dezynfekcja jest jednym z wymogów HACCP i należy zapewnić odpowiednie warunki do jej przeprowadzania, aby otrzymać zgodę na otwarcie lokalu.

Dopuszczalne jest stosowanie odpowiednich środków chemicznych do dezynfekcji, ale wygodniejszą i skuteczniejszą metodą jest po prostu mycie sztućców w zmywarce gastronomicznej, która zabija szkodliwe drobnoustroje dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury (tzw. wyparzania).

Jakie sztućce można myć w zmywarce?

Aby móc bezpiecznie wkładać sztućce do zmywarki, należy sprawdzić, z czego zostały wykonane. Nie każdy materiał nadaje się bowiem do mycia maszynowego. Wiele osób zastanawia się, czy sztućce wykonane ze srebra można myć w zmywarce. Niestety nie jest to dobry pomysł, ponieważ srebro jest zbyt delikatne i będzie szybko się niszczyć. Należy też unikać sztućców z trzonkami z tworzyw, drewna lub porcelany. Zwykle źle znoszą one wysokie temperatury i moczenie w wodzie. 

Jeśli chodzi o mycie sztućców w zmywarce, najlepszym wyborem będą elementy wykonane ze stali nierdzewnej. Są one nie tylko solidne i trwałe, ale również odporne na korozję. W związku z tym nie niszczeją pod wpływem nawet długotrwałej ekspozycji na wodę czy wysokiej temperatury. Ponadto ich pielęgnacja jest zdecydowanie łatwiejsza niż np. sztućców srebrnych, które wymagają stosowania specjalnych środków i częstego polerowania. Wybór sztućców ze stali nierdzewnej jest szeroki, dlatego znalezienie takich, które będą pasować do pozostałej zastawy i charakteru lokalu, nie powinno stanowić problemu.

Ten artykuł może być pomocny: Mycie naczyń w gastronomii – czego nie można myć w zmywarce?

Jak układać sztućce restauracyjne w zmywarce?

Warto również zwrócić uwagę na poprawne ułożenie sztućców podczas mycia. Jest to niezbędne dla ich dokładnego wyczyszczenia i dezynfekcji. Odpowiednie ułożenie pomoże też w równomiernym wysuszeniu elementów po myciu, co z kolei zmniejsza ryzyko powstawania nieestetycznych zacieków i plam. 

Jak układać sztućce w zmywarce? Niezbędne jest zastosowanie specjalnego koszyka. Najczęściej stosuje się kosze umożliwiające pionowe ustawienie sztućców. Dzięki temu mają one odpowiednio dużo przestrzeni. Ważne, aby przy wkładaniu sztućców do zmywarki nie grupować ich według rodzaju (to znaczy nie układać łyżek z łyżkami, widelców z widelcami itp.). Dzięki temu łatwiej uniknąć niepożądanego nakładania się na siebie poszczególnych elementów.

Może Cię również zainteresować: Symbole na zmywarce gastronomicznej – jak rozczytać?

Sztućce dla gastronomii – jakich środków używać do czyszczenia i pielęgnacji?

Aby łatwo czyścić i odpowiednio pielęgnować sztućce dla gastronomii, należy również właściwie dobierać stosowane do tego środki. Zmywając sztućce w zmywarce, w każdym lokalu gastronomicznym, powinno się stosować tylko przeznaczone do tego celu detergenty. Zapewnia to optymalną skuteczność czyszczenia, a jednocześnie dbałość o stan mytych elementów. Profesjonalne płyny do zmywarek są delikatne dla materiałów, z których wykonane są naczynia czy sztućce. Dzięki temu pozwalają zachować ich idealny wygląd na długo. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ każdy element zastawy w restauracji jest myty wielokrotnie w ciągu dnia. Użycie zbyt silnych detergentów mogłoby więc szybko doprowadzić do konieczności ich wymiany.

Oprócz środków myjących powinno się stosować również specjalną sól pomagającą zmiękczać wodę oraz płyn nabłyszczający. Ich połączenie zapewnia optymalne rezultaty – sztućce gastronomiczne są idealnie czyste, a przy tym lśniące i pozbawione zacieków. Dzięki temu można je podać gościom w zasadzie od razu po wyjęciu ze zmywarki, bez konieczności polerowania.

Nabłyszczacz Winterhalter do sztućców gastronomicznych – taniezmywanie.pl

Dla dobrej kondycji sztućców i pozostałych elementów zastawy stołowej duże znaczenie ma nabłyszczanie. Odpowiedni środek nabłyszczający zmniejszy napięcie powierzchniowe wody, sprawiając, że nie będzie ona osiadać na metalu i tworzyć nieestetycznych plam czy zacieków. Dzięki temu naczynia można podawać gościom bez konieczności uprzedniego polerowania.

Sztućce do gastronomii – dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Odpowiednio myte sztućce dla gastronomii rzadko wymagają dodatkowej pielęgnacji. Jeśli jednak zależy Ci na ich perfekcyjnym wyglądzie, warto je polerować suchą, miękką ściereczką – najlepiej od razu po wyjęciu ze zmywarki. Z czasem intensywnie użytkowane sztućce restauracyjne mogą tracić swój połysk. Wówczas podczas polerowania można zastosować kropelkę oleju. Innym sposobem na przywrócenie połysku jest gotowanie sztućców w mieszance wody z octem.

Jeśli na sztućcach pojawi się rdza, należy interweniować od razu. W usunięciu powierzchownego nalotu pomoże pasta stworzona z soli i soku z cytryny. Należy nałożyć ją na chwilę na ognisko korozji, a następnie wyszorować gąbką. Jeśli jednak sztućce gastronomiczne rdzewieją dość często, może to oznaczać albo ich niską jakość, albo niewłaściwie dobrane metody i środki do zmywania. Trzeba pamiętać również o odpowiednim ustawieniu dozowania chemii stosowanej w zmywarce – jest to konieczne od razu po jej podłączeniu.

Szukasz idealnego sprzętu i środków do zmywania? Postaw na wynajem, pełną obsługę oraz doradztwo, dzięki któremu z łatwością zadbasz o sztućce do gastronomii, zastawę i naczynia. Zapraszamy do kontaktu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej!

Udostępnij artykuł
Tagi: ,
Zobacz również:
Zmywarka kompaktowa GS630 wynajmij już od 556 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka podblatowa UC Series wynajmij już od 330 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka tunelowa PT Series wynajmij już od 739 PLN
sprawdź ofertę
Previous slide
Next slide