Szukaj
Close this search box.

Symbole na zmywarce gastronomicznej – jak je rozczytać?

Udostępnij artykuł
Symbole na zmywarce gastronomicznej Winterhalter - taniezmywanie.pl

Zmywarki gastronomiczne dość znacząco różnią się od tych domowych – między innymi budową czy działaniem, ale również obsługą. Symbole na zmywarce przemysłowej również mogą wyglądać nieznajomo dla kogoś, kto do tej pory nie miał do czynienia z takim sprzętem. Jak je interpretować? Jak prawidłowo używać dostępnych opcji? Sprawdź, co symbolizują najpopularniejsze oznaczenia na zmywarce gastronomicznej.

Do czego używane są symbole na zmywarce?

Zmywarki gastronomiczne to urządzenia w znacznej mierze automatyczne, charakteryzujące się prostą obsługą. W profesjonalnej kuchni nie ma czasu na długie oczekiwanie na czyste naczynia, dlatego uruchomienie zmywania powinno się odbywać błyskawicznie. Czytelne symbole na zmywarce ułatwiają zatem wybór pożądanych opcji. Ich przedstawienie w formie graficznej sprawia, że interfejs (panel sterowania) jest uniwersalny, to znaczy przystosowany do obsługi przez użytkowników posługujących się różnymi językami.

Gdzie znajdują się oznaczenia symboli w zmywarce?

Graficzne oznaczenia w większości zmywarek są widoczne na panelu sterowania, w pobliżu przycisków czy diod. Można je jednak znaleźć również wewnątrz urządzenia – np. na określonych przegródkach i dozownikach. Znajomość ich znaczenia jest bardzo ważna, ponieważ pomaga uniknąć błędów w obsłudze zmywarki i jej przypadkowego uszkodzenia. Umożliwia również pełne wykorzystanie jej możliwości w celu zapewnienia maksymalnej efektywności zmywania.

Symbole w zmywarce gastronomicznej i domowej – czy się różnią?

Grafiki używane na domowych zmywarkach są raczej uniwersalne. Dzięki temu każdy, kto miał okazję choć raz obsługiwać takie urządzenie, nie powinien mieć problemów z użyciem innego modelu czy marki. Nie można jednak powiedzieć tego samego w przypadku „przesiadania się” na zmywarkę gastronomiczną. W warunkach profesjonalnych są używane urządzenia, które znacząco różnią się budową i działaniem. Zupełnie inaczej wygląda również dobór programów i opcji.

W domowych zmywarkach najczęściej są do wyboru: program standardowy/optymalny oraz program ekologiczny lub oszczędny (do codziennego mycia); program szybki (w przypadku lekko zabrudzonych naczyń); program „intensywny” (do mocno zabrudzonych naczyń); program „delikatny” odpowiedni np. do szkła; czasami także tzw. mycie wstępne. Tak naprawdę jednak w większości przypadków zwykle stosuje jeden lub dwa programy zmywania – optymalny i/lub eko.

W przypadku zmywarek gastronomicznych sprawa wygląda nieco inaczej. Dobór programów zależy od typu i przeznaczenia urządzenia. W przypadku modeli nazywanych uniwersalnymi symbole na zmywarce oznaczające programy najczęściej korespondują z długością lub intensywnością cyklu mycia. Co więcej, każdy producent stosuje własne oznaczenia i dobór opcji. Nie istnieje żaden międzynarodowy kod czy zestaw norm, które regulowałyby tę kwestię. Dlatego przy użytkowaniu nowego urządzenia należy koniecznie zapoznać się z instrukcją i zawartym w niej objaśnieniu symboli, przycisków, kontrolek itp.

Czytaj też: Zmywarka do restauracji – czy rozmiar lokalu jest najważniejszy?

Co oznaczają symbole na zmywarce?

Jak wspomniano powyżej, symbole na zmywarce zwykle są charakterystyczne dla danego producenta. Dlatego jednoznaczne wskazanie, co oznaczają, raczej nie jest możliwe. Często grafiki o tym samym znaczeniu są jednak dość podobne

Poniżej znajdziesz przykładowe zestawienie ikon i symboli stosowanych w zmywarkach z serii UC firmy Winterhalter.

Ikonki na zmywarce – włączanie i wybór programu

Najważniejsze ikonki na zmywarce są umieszczone na panelu sterującym. W omawianych modelach ma on formę inteligentnego wyświetlacza dotykowego, za pomocą którego wybiera się program. Dodatkowo obok znajduje się przycisk z symbolem mycia i kontrolką świetlną umieszczoną wokół niego. Aby włączyć urządzenie, należy przytrzymać przycisk mycia przez ok. 3 sekundy i poczekać aż kontrolka zmieni kolor z czerwonego na zielony, a na panelu kontrolnym pojawią się ikony.

Poszczególne typy zmywarek gastronomicznych stosują nieco inne symbole do oznaczania programów, w zależności od ich przeznaczenia. 

Zmywarki uniwersalne serii UC mają następujące symbole programów:

  • szklanka – program do szkła,
  • szklanka i filiżanka – program do szkła i naczyń,
  • talerze – program do naczyń (talerzy).

Natomiast specjalne zmywarki do szkła stosują następujące oznaczenia programów:

  • kieliszek – szybkie mycie,
  • szklanka – program zmywania średniej długości,
  • kufel – najdłuższy (najintensywniejszy) program mycia.

Oznaczenia na zmywarce do naczyń związane z dostępnymi programami należy natomiast interpretować następująco:

  • filiżanka – program krótki,
  • talerze – program średni,
  • garnek – program długi.

Warto przy tym zauważyć, że programy zawsze są uszeregowane od najkrótszego (najdelikatniejszego) do najdłuższego (najintensywniejszego). Jest to cecha uniwersalna, ułatwiająca obsługę różnych zmywarek i domyślenie się, co oznaczają poszczególne ikony, nawet bez dostępu do instrukcji.

Wybór programu zmywania – ikonki na zmywarce gastronomicznej - taniezmywanie.pl
Intuicyjne ikonki na zmywarce gastronomicznej sprawiają, że wybór pożądanego programu jest prosty. Są one uszeregowane w kolejności od najdelikatniejszego do najmocniejszego.

Pozostałe oznaczenia na zmywarce

Codzienna obsługa zmywarki gastronomicznej jest bardzo prosta – wystarczy wstawić do niej kosz z naczyniami, wybrać program i nacisnąć przycisk zmywania. Warto jednak również wiedzieć, co oznaczają pozostałe symbole na zmywarce pojawiające się na wyświetlaczu. W przypadku zmywarek Winterhalter z serii UC są to:

  • ikona szczotki z pojemnikiem z wodą i strzałką w dół – program samoczyszczenia,
  • ikona pojemnika z wodą ze strzałkami w górę i w dół – wymiana wody w zbiorniku,
  • ikona szczotki – program intensywny,
  • ikona głośnika ze strzałką w dół – program cichy,
  • ikona liścia – program energooszczędny,
  • ikona zegara – program krótki,
  • pulsujący symbol w kształcie litery S – brak soli,
  • pulsujący symbol kanistra ze „słoneczkiem” – brak płynu nabłyszczającego,
  • pulsujący symbol kanistra z ikoną mycia – brak środka myjącego.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja: w przypadku zmywarek Winterhalter ikonografia jest modyfikowalna – ikonki mogą być zmieniane w zależności od ustawiania lub docelowego asortymentu do zmywania. Przykładowo jeśli zmywamy kufle, to ustawiamy ikonkę z kuflem, jeśli kieliszki do wina, to z kieliszkiem, a jeśli wielorazowe kubki, to z kubkami. To zdecydowanie ułatwia i usprawnia jakość, temp i łatwość pracy ze zmywarką.

Zestawienie wszystkich oznaczeń na zmywarce znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia. Warto skorzystać również z fachowego montażu wraz z instruktażem dotyczącym użytkowania urządzenia.

Więcej wartościowych porad dotyczących profesjonalnego zmywania i dedykowanych mu rozwiązań znajdziesz na taniezmywanie.pl

Udostępnij artykuł
Tagi: ,
Zobacz również: