Szukaj
Close this search box.

Mycie naczyń w gastronomii – czego nie można myć w zmywarce?

Udostępnij artykuł
Wnętrze zmywarki – taniezmywanie.pl

Mycie naczyń w zmywarce to codzienność w każdym dużym lokalu gastronomicznym. W takich miejscach korzystanie z profesjonalnych urządzeń myjących jest konieczne, aby zadbać o szybkość i wydajność mycia, a także o higieniczną czystość zastawy stołowej. Jednak nie wszystkie naczynia można czyścić w ten sposób. Sprawdź, czego nie wolno myć w zmywarce i dlaczego jest to niewskazane. 

Mycie naczyń w gastronomii – jak się odbywa?

W lokalach gastronomicznych stosuje się dwie metody mycia naczyń – ręczną i przy użyciu zmywarki. Dwukomorowy zlewozmywak jest obowiązkowym wyposażeniem każdej zmywalni. Zakup urządzenia nie jest natomiast konieczny, jednak większość punktów gastronomicznych się na niego decyduje. Wszystko dlatego, że naczynia umyte w zmywarce wyglądają znacznie lepiej – są dokładnie oczyszczone, błyszczące i pozbawione zacieków z twardej wody. 

Na korzyść urządzeń myjących przemawia także znacznie wyższa wydajność i szybkość mycia. W dużych restauracjach, na stołówkach czy w kuchniach hotelowych zmywarka jest więc koniecznością. 

Przeczytaj także: Akcesoria do zmywarki gastronomicznej – jak maksymalnie wykorzystać miejsce w zmywarce?

Jakie zasady stosować podczas mycia ręcznego i automatycznego?

Ręczne mycie naczyń w gastronomii

Mycie naczyń w gastronomii tradycyjną metodą, czyli w zlewozmywaku, wciąż jest często praktykowane. Jest popularne przede wszystkim w małych lokalach, w których nie ma miejsca na ustawienie dużej profesjonalnej zmywarki. 

Jednak nawet w dużych kuchniach niektóre naczynia myje się ręcznie. Nie wszystkie mogą być czyszczone w zmywarce, ponieważ mogłyby się uszkodzić. Jeśli wiesz, czego nie można wkładać do zmywarki, możesz zadbać o dobry stan wyposażenia kuchni gastronomicznej. 

Podczas mycia naczyń w zlewozmywaku należy przede wszystkim zaopatrzyć się w dobrej jakości środek czyszczący, który poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. Woda powinna być również odpowiednio ciepła, co ułatwi rozpuszczanie tłuszczu i skrobi. 

Zachęcamy do sprawdzenia oferty: https://www.winterhalter.com/pl-pl/produkty/srodki-myjace-i-nablyszczacze/

Mycie naczyń w zmywarce

Zmywarka pozwala zaoszczędzić duże ilości wody i czasu. Ponadto zapewnia idealną czystość i doskonały wygląd naczyń po umyciu. Jednak zmywanie automatyczne wymaga stosowania określonych zasad. Warto je znać, aby nie narażać się na niepotrzebne koszty.

Przede wszystkim należy kontrolować czystość filtra i na bieżąco usuwać z niego zabrudzenia. Nie powinno się również wkładać do urządzenia bardzo brudnych naczyń, na przykład z resztkami jedzenia. W takim przypadku można odmoczyć garnki lub talerze w ciepłej wodzie z detergentem, a dopiero później umyć je w zmywarce. Warto jednak pamiętać, że zmywarki gastronomiczne poradzą sobie nawet z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, dlatego zainwestowanie w profesjonalny sprzęt i odpowiednią chemię może być praktyczniejszym rozwiązaniem. Trzeba również wiedzieć, że nie wszystko można czyścić w taki sposób. Niektóre elementy wyposażenia mogą się uszkodzić lub stracić dobry wygląd, jeśli będą regularnie myte automatycznie. Sprawdź, czego nie wolno myć w zmywarce i dlaczego tego nie robić.

Kieliszki w zmywarce – taniezmywanie.pl
Mycie w zmywarce to nie zawsze dobry pomysł. Delikatna porcelana, kieliszki czy drewniane deski mogą się w ten sposób uszkodzić. Takie wyposażenie lepiej umyć ręcznie lub w przypadku kieliszków wybrać profesjonalną zmywarkę do szkła, by zachować dobry stan naczyń.

Czego nie można wkładać do zmywarki?

Mycie naczyń w gastronomii powinno być przede wszystkim szybkie i skuteczne. Zmywarka sprawdza się w tym zadaniu idealnie. W przypadku niektórych elementów wyposażenia należy jednak stosować mycie ręczne. W przeciwnym razie naczynia i narzędzia wrażliwe na działanie wysokiej temperatury i agresywnych detergentów po prostu się zniszczą. Niektóre będą tracić swój dobry wygląd stopniowo, inne mogą nie nadawać się do użytku już po pierwszym czyszczeniu. 

Przeczytaj też: Symbole na zmywarce gastronomicznej – jak rozczytać?

Sprawdź, czego nie wkładać do zmywarki.

  • Porcelana – delikatne filiżanki czy talerzyki mogą się poważnie uszkodzić w zmywarce. Mogą pękać, a zdobienia (szczególnie pozłacane) zostaną starte w wyniku działania środków czyszczących.
  • Ręcznie malowane naczynia, rękodzieło – jeśli umyjesz je w zmywarce, najprawdopodobniej wyjmiesz z niej naczynia bez zdobień. Wysoka temperatura i woda pod ciśnieniem spowodują, że zmyje się farba nanoszona ręcznymi metodami. 
  • Drewniane przybory kuchenne – deski, łyżki, szpatułki z drewna są wytrzymałe, ale wilgoć im nie służy. Mogą nasiąkać wodą, odkształcać się i pękać. 
  • Srebrne i posrebrzane sztućce – po umyciu w zmywarce może się na nich pojawić ciemny nalot, a warstwa srebra może zostać starta. 
  • Kryształowe naczynia – obijanie się kieliszków czy szklanek w koszach zmywarki może powodować ukruszenia i pęknięcia. Na powierzchni może pojawić się mleczny nalot, który jest trudny do usunięcia.
  • Noże – ostry nóż to podstawowe narzędzie każdego kucharza. Jeśli będziesz mył narzędzie w zmywarce, szybko zacznie się tępić. 
  • Naczynia z grubego szkła – wbrew pozorom, im cieńsze szkło, tym mycie automatyczne jest dla niego bezpieczniejsze. Salaterki czy szklanki z grubym dnem mogą pękać w wyniku działania wysokiej temperatury. 

Choć automatyczne mycie naczyń w gastronomii jest wygodne, wydajne i oszczędne, warto przyswoić sobie zasady dotyczące tego, czego nie wolno myć w zmywarce. Uchroni to wyposażenie kuchni przed zniszczeniem, a Ciebie przed ponoszeniem kosztów zakupów nowych naczyń. 

Szukasz wyposażenia do kuchni gastronomicznej i zależy na dobraniu odpowiedniej profesjonalnej zmywarki? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci, co wybrać. 

Udostępnij artykuł
Tagi: , ,
Zobacz również:
Zmywarka kompaktowa GS630 wynajmij już od 556 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka podblatowa UC Series wynajmij już od 330 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka tunelowa PT Series wynajmij już od 739 PLN
sprawdź ofertę
Previous slide
Next slide