Zmywarka to przydatny i coraz powszechniejszy sprzęt domowy. W gastronomii zaś to praktycznie „must-have”, bez którego trudno sobie wyobrazić przyzwoity lokal. Urządzenia stosowane w restauracjach, hotelach, pubach czy kawiarniach znacznie różnią się również od tych znanych nam z domów. Czym konkretnie charakteryzuje się zmywarka gastronomiczna? Dlaczego nie można jej zastąpić domową? Sprawdź!
Zmywarka gastronomiczna a domowa – wydajność
Jedną z podstawowych różnic pomiędzy zmywarką gastronomiczną a tą domową jest wydajność. Profesjonalny sprzęt jest eksploatowany znacznie intensywniej. Musi być więc szybki, skuteczny i wytrzymały.
Standardowy cykl zmywania w typowym domowym urządzeniu trwa nawet 1,5 godziny (a ekologiczny jeszcze dłużej). W gastronomii taki czas oczekiwania na czyste naczynia jest nie do przyjęcia. Zmywanie trwa najczęściej zaledwie 2-3 minuty! Zdarzają się również nieco krótsze oraz dłuższe cykle, jednak czas ich trwania nigdy nie przekracza kilku minut. Dlatego zmywarka przemysłowa musi być zbudowana zupełnie inaczej, aby w tak krótkim czasie zmieścić fazy mycia, wyparzania i nabłyszczania. To między innymi dlatego modele profesjonalne są zdecydowanie droższe od tych domowych.
Zmywarka przemysłowa – konieczne wyparzanie
Kolejna różnica pomiędzy domowymi i profesjonalnymi urządzeniami to temperatura pracy. Każdy lokal gastronomiczny musi mieć urządzenie z funkcją wyparzania naczyń. Konieczna jest bowiem ich dezynfekcja – bez tego nie można użyć tego samego talerza, szklanki czy widelca dla kolejnego gościa. Drobnoustroje giną natomiast w temperaturze 80-90°C, podczas gdy urządzenia domowe myją naczynia w maksymalnie 60-70°C. Dlatego też zmywarki gastronomiczne często nazywa się potocznie wyparzarkami, choć nie jest to do końca prawidłowe określenie. Wyparzarka służy bowiem tylko do dezynfekcji, podczas gdy zmywarko-wyparzarka lub zmywarka przemysłowa z funkcją wyparzania odkażają naczynia, ale również myją je i nabłyszczają. Obecnie stosuje się w zasadzie wyłącznie tego typu urządzenia „dwa w jednym”. Pomaga to dodatkowo oszczędzić czas i energię, ponieważ naczynia po jednym krótkim cyklu zmywania z wyparzaniem są natychmiast gotowe do ponownego użycia.
Zmywarki przemysłowe o zróżnicowanym przeznaczeniu i budowie
Zmywarki domowe różnią się możliwościami, sposobem obsługi, pojemnością, wyglądem i innymi drobnymi parametrami, ale zasadniczo wszystkie działają i wyglądają bardzo podobnie. Są otwierane od przodu i przystosowane do montażu podblatowego. Wszystkie są też przeznaczone do różnych typów naczyń oraz sztućców kuchennych. W warunkach profesjonalnych stosuje się jednak wyraźny podział na urządzenia przeznaczone do określonego zastosowania. Sprzęt gastronomiczny do zmywania nie zawsze również wygląda tak samo.
Zmywarki przemysłowe często mają wyspecjalizowane przeznaczenie. Można wśród nich wyróżnić:
- zmywarki do naczyń (nazywane też uniwersalnymi) – odpowiednie do talerzy, ale również szkła czy garnków,
- zmywarki barowe (do szkła) – przystosowane przede wszystkim do mycia szklanek, kieliszków czy porcelany,
- zmywarki do garnków – przeznaczone do dużych i mocno zabrudzonych elementów jak garnki czy tace gastronomiczne.
Ponadto zmywarki gastronomiczne różnią się budową. Czasami mają formę zbliżoną do tych domowych, choć zazwyczaj są większe. Dostępne są jednak również modele kapturowe, które składają się z dwóch części i są zamykane od góry, a także tunelowe o bardzo dużych gabarytach i przeznaczone do pracy ciągłej.
Czytaj również: Zmywarka gastronomiczna – czym kierować się przy wyborze?
Zmywarka przemysłowa – dodatkowe elementy
Cały proces korzystania ze zmywarki przemysłowej różni się od tego przeprowadzanego w domowej kuchni. Przede wszystkim zmywarka gastronomiczna zwykle jest wyposażona w dodatkowe kosze. Po zakończeniu cyklu wyjmuje się z urządzenia naczynia wraz z całym koszem. Dzięki temu od razu można włożyć do niego kolejną partię i uruchomić następny cykl, a cały proces zmywania, ładowania i opróżniania zmywarki znacząco się skraca.
Nie bez znaczenia są też stosowane środki. Specjalna chemia do gastronomii działa nieco inaczej niż ta domowa. W prywatnej kuchni zdecydowana większość osób korzysta z wygodnych tabletek lub kapsułek, stosując jedną na każdy cykl zmywania. W warunkach profesjonalnych nie ma na to czasu. Dlatego zmywarki gastronomiczne mają duże pojemniki na płyn, sól oraz nabłyszczacz.
Specjalistyczna chemia gastronomiczna jest dozowana przez urządzenie automatycznie i sygnalizuje ewentualne braki, aby zapewnić perfekcyjną jakość zmywania. Profesjonalne środki czystości dla gastronomii charakteryzują się również:
- wysokim stopniem skoncentrowania – dzięki czemu możliwe jest skuteczne mycie w krótkim czasie,
- przystosowaniem do użytku w wysokich temperaturach – co umożliwia jednoczesne mycie i wyparzanie,
- dostępnością w opakowaniach o dużej pojemności – które wystarczą na długo i są tańsze.
Dlatego oprócz specjalnego sprzętu w lokalu gastronomicznym potrzebujesz również profesjonalnej chemii.
Chcesz korzystać z nowoczesnego sprzętu bez konieczności inwestowania w jego zakup? Skontaktuj się z nami i poznaj ofertę wynajmu zmywarek gastronomicznych dostosowanych do Twoich potrzeb.