Szukaj
Close this search box.

Zmywarka do przedszkola – jak dbać o naczynia używane przez dzieci?

Udostępnij artykuł
Wkładanie dziecięcych kubków do zmywarki gastronomicznej – taniezmywanie.pl

Mimo rosnącej popularności cateringu dla szkół i przedszkoli wiele placówek wciąż korzysta z własnych kuchni, w których przygotowywane są wszystkie posiłki dla dzieci. Takie miejsca nie mogą się obejść bez profesjonalnej zmywalni do naczyń. Najważniejszym elementem wyposażenia powinna być zmywarko-wyparzarka. Jak dbać o naczynia, których używają najmłodsi?

Zmywarko-wyparzarka do przedszkola – czy to konieczność?

Zachowanie najwyższego poziomu higieny w placówkach oświatowych to konieczność. Jeśli w przedszkolu działa kuchnia zapewniająca dzieciom wyżywienie, trzeba urządzić ją według ściśle określonych zasad.

Zgodnie ze standardami ustalonymi przez Państwową Inspekcję Sanitarną, a także z wytycznymi HACCP oraz Dobrymi Praktykami Higienicznymi i Produkcyjnymi w takich miejscach wymagane jest mycie naczyń w temperaturze co najmniej 70–90°C. Oznacza to, że zakup zmywarko-wyparzarki do przedszkola lub żłobka jest koniecznością.

Taki sprzęt pozwala na szybkie i wydajne mycie naczyń, a do tego zapewnia im higieniczną czystość. Wyparzanie talerzy, garnków i sztućców umożliwia pozbycie się z nich wszelkich szkodliwych drobnoustrojów. Inwestycja w zmywarko-wyparzarkę dla żłobka lub przedszkola pozwala nie tylko pracować placówce zgodnie z przepisami, ale przede wszystkim gwarantuje dzieciom oraz opiekunom bezpieczeństwo i higienę.

Dowiedz się również: Zmywarko-wyparzarka – kiedy skorzystać z takiego rozwiązania?

Naczynia w przedszkolu i żłobku – na co zwrócić uwagę?

Naczynia używane przez dzieci zawsze muszą być idealnie czyste. Zatem kupując zastawę stołową dla najmłodszych, warto wybierać produkty, które zniosą regularne mycie w wysokich temperaturach.

Szklanki, kubki czy talerze powinny być wykonane z materiałów, które nie zniszczą się podczas wyparzania. Jest to ważne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo małych użytkowników. Uszkodzone naczynie, które pęknie podczas jedzenia, może stanowić poważne zagrożenie dla malucha.

Wytrzymała zastawa stołowa, która zniesie codzienne poddawanie jej wysokim temperaturom, to również oszczędność. Nie trzeba często wymieniać jej na nową. Warto też wziąć pod uwagę to, że najmłodsi z pewnością wielokrotnie upuszczą szklankę czy talerz podczas posiłku. Naczynia muszą być więc odporne na upadki. Wybór zastawy stołowej z wytrzymałych materiałów oraz zapewnienie jej higienicznej czystości to podstawowe zasady dotyczące dbałości o naczynia przeznaczone dla dzieci.

Dzieci wyjmują czyste naczynia ze zmywarki gastronomicznej – taniezmywanie.pl
Jaka zmywarka do przedszkola? Na pewno taka, która zapewnia funkcję wyparzania, ponieważ jest to wymagane przepisami. Powinna być również dopasowana do ilości zmywanych naczyń i umożliwiać energooszczędną eksploatację.

Jaka zmywarka do przedszkola?

Dbanie o naczynia przeznaczone dla najmłodszych polega przede wszystkim na zapewnieniu zastawie stołowej idealnej czystości. Zanim kupisz zmywarko-wyparzarkę do przedszkola, zastanów się, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w takim miejscu. Weź pod uwagę między innymi:

  • wydajność i energooszczędność urządzenia,
  • obecność przydatnych funkcji, np. automatycznego dozowania detergentów,
  • ilość miejsca, jakim dysponuje zmywalnia.

Wydajność zmywarko-wyparzarki do żłobka lub przedszkola powinna być uzależniona od tego, ile osób korzysta z serwowanych posiłków. Dobry sprzęt musi umożliwiać szybkie umycie potrzebnej liczby naczyń.

  • W małych kuchniach można zastosować kompaktową zmywarko-wyparzarkę do przedszkola. Taki niewielki sprzęt wystarczy, jeśli z oferty gastronomicznej korzysta nie więcej niż kilkadziesiąt osób.
  • W niewielkich placówkach zazwyczaj sprawdzi się zmywarka uniwersalna, np. z serii UF od Winterhalter, która nie zajmuje wiele miejsca, a ponadto można w niej myć każdy typ zastawy – garnki, patelnie, talerze i sztućce.
  • Kiedy potrzeby przedszkola są większe, warto zainwestować w zmywarko-wyparzarkę kapturową, np. z serii PT od Winterhalter. Jej wysoka wydajność umożliwia pracę w trybie ciągłym. Takie urządzenia zwykle są bardzo ustawne, dlatego można je dopasować do każdej zmywalni.

Podczas zakupu zwróć uwagę na modele, które nie zużywają dużo energii elektrycznej i wody, więc nie przyczyniają się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych. To ważne szczególnie dla niewielkich placówek, na przykład prywatnych przedszkoli i żłobków. Szukasz sprzętu do zmywalni gastronomicznej? Zastawiasz się, jaka zmywarka do przedszkola sprawdzi się najlepiej? Przejrzyj naszą ofertę lub skorzystaj z konfiguratora i dopasuj sprzęt pod swoje potrzeby. Znajdziesz w niej wiele różnych modeli przystosowanych do takich zastosowań.

Udostępnij artykuł
Tagi: , ,
Zobacz również:
Zmywarka kompaktowa GS630 wynajmij już od 556 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka podblatowa UC Series wynajmij już od 330 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka tunelowa PT Series wynajmij już od 739 PLN
sprawdź ofertę
Previous slide
Next slide