Szukaj
Close this search box.

System uzdatniania wody w zmywarce – niedoceniona pomoc w lokalu gastronomicznym

Udostępnij artykuł
System uzdatniania wody – czysta, filtrowana woda – taniezmywanie.pl

Jakość wody w lokalu gastronomicznym nie należy do tematów, na które zwraca się szczególną uwagę. A szkoda, ponieważ ma ona spory wpływ na wiele kwestii. Nie bez powodu system uzdatniania wody w zmywarce jest jedną z najlepszych inwestycji. Odpowiednie parametry wody pomagają zmywać jeszcze skuteczniej i oszczędniej. Co to dokładnie oznacza?

Twarda woda a skuteczność zmywania

W większości miejsc w Polsce – szczególnie w dużych miastach – z kranów płynie tzw. twarda woda. Kojarzy się ona z kamieniem osadzającym się na armaturze i sprzętach mających z nią kontakt. Jednak co tak naprawdę oznacza to określenie? O twardej wodzie mówi się wtedy, gdy zawiera ona znaczne ilości soli mineralnych (w szczególności wapnia czy magnezu). Picie takiej wody może więc być korzystne dla zdrowia. 

Wysoka zawartość minerałów ma jednak również wady. Z tego powodu konieczne jest częste odkamienianie czajnika i czyszczenie armatury. Twarda woda utrudnia też skuteczne zmywanie czy pranie, wymuszając stosowanie większej ilości detergentów. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego zmywarka nie domywa szklanek i pozostawia na nich nieestetyczne plamy oraz zacieki, problemem często okazuje się nadmiar minerałów. Ponadto kamień może odkładać się na niewidocznych lub trudno dostępnych częściach instalacji i urządzeń, powodując problemy z ich prawidłowym funkcjonowaniem, a w dłuższym okresie nierzadko prowadząc do awarii. Rozwiązaniem tego problemu jest uzdatnianie wody, polegające m.in. na jej „zmiękczaniu”, czyli usuwaniu nadmiaru minerałów.

Uzdatnianie wody w zmywarce – idealnie czyste naczynia – taniezmywanie.pl
Zmywarka nie domywa szklanych naczyń? Pozostają na nich nieestetyczne plamy i osady? Często jest to „zasługa” twardej wody. Odpowiedni system uzdatniania wody pozwoli jednak zapomnieć o tym problemie.

Na czym polega proces uzdatniania wody?

Walkę z twardą wodą można zaliczyć do tzw. syzyfowych prac – dopóki znajduje się w niej zbyt dużo soli mineralnych, dopóty trzeba będzie częściej czyścić elementy mające z nią kontakt i chronić je przed korozją czy innego rodzaju uszkodzeniami. Jedynym rozwiązaniem na stałe jest system uzdatniania wody. Składa się on ze specjalnych filtrów, które usuwają z niej nadmiar minerałów, a często także inne niepożądane substancje. Istnieją różne filtry i zmiękczacze wody, jednak za najskuteczniejszą metodę uzdatniania jest uważana odwrócona osmoza.

Odwrócona osmoza wody – na czym polega?

W największym uproszczeniu odwrócona osmoza wody polega na przetłaczaniu wody pod ciśnieniem przez specjalną membranę, która zatrzymuje zawarte w niej zanieczyszczenia. Jest ona wzorowana na naturalnym procesie osmozy, który zachodzi m.in. w komórkach organizmów żywych.

Osmoza jest procesem, w którym woda z roztworu o niższym stężeniu (zawierającym mniej rozpuszczonych w niej substancji) przenika do roztworu o wyższym stężeniu. Dlatego też np. niektóre warzywa po posoleniu oddają wodę. Odwrócona osmoza wymusza natomiast odwrotną sytuację. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia woda z roztworu o wyższym stężeniu przenika do tego o niższym stężeniu. Zasadniczo im większa zawartość rozmaitych substancji rozpuszczonych w wodzie, tym wyższe ciśnienie jest potrzebne.

Filtr osmotyczny ma membranę z porami zbliżonymi wielkością do cząsteczek wody. Woda jest tłoczona przez membranę zgodnie z ciśnieniem sieci wodociągowej lub z wykorzystaniem dodatkowej pompy. Urządzenia do uzdatniania wody oparte o mechanizm odwróconej osmozy są znane z wysokiej skuteczności. Tym sposobem można oczyścić wodę z 99% zbędnych substancji, w tym z:

  • soli mineralnych, które powodują powstawanie kamienia,
  • koloidów,
  • substancji organicznych,
  • bakterii i innych patogenów.

Stosując dodatkową wstępną filtrację węglową, można usunąć także chlor, a wykorzystując systemy sterylizacji UV – 100% patogenów.

Może Cię również zainteresować: Czym różni się chemia do zmywarki gastronomicznej a zmywarki domowej?

System uzdatniania wody a zmywanie – korzyści z odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza jest wszechstronną technologią uzdatniania wody. Może być stosowana zarówno w domach, jak i w procesach przemysłowych. Znakomicie sprawdza się między innymi w zmywarkach gastronomicznych (przemysłowych). Wyposażone w system oczyszczania wody oparty na odwróconej osmozie sprzęty są zdecydowanie skuteczniejsze, oszczędniejsze i trwalsze. Jakie dokładnie korzyści zapewnia ta technologia? Odpowiednio dobrane systemy uzdatniania wody w zmywarkach zapewniają przede wszystkim:

  • wydajniejszą pracę i większą skuteczność zmywania (dokładne domywanie, brak zacieków i plam z twardej wody),
  • zmniejszenie zużycia detergentów (nawet o 50%),
  • zmniejszenie zużycia energii i wody do zmywania,
  • zmniejszenie ryzyka awarii i spowolnienie procesu zużywania się elementów,
  • wydłużenie okresu eksploatacji zmywarki,
  • wygodniejsza eksploatacja urządzenia (brak konieczności ciągłego odkamieniania czy serwisowania).

W praktyce odpowiednio dobrane metody uzdatniania wody pozwalają znacząco redukować koszty użytkowania zmywarek, a tym samym lepiej gospodarować budżetem lokalu. Urządzenia są dzięki nim znacznie trwalsze i nie ulegają tak często awariom. To dlatego zmiękczacze wody uważa się za jedne z lepszych, choć niedocenianych elementów wyposażenia dodatkowego do zmywarek gastronomicznych.

Interesuje Cię tanie zmywanie? Chcesz korzystać z najwyższej jakości urządzeń z systemem uzdatniania wody opartym na odwróconej osmozie? Sprawdź naszą ofertę!

Udostępnij artykuł
Tagi: ,
Zobacz również: