Szukaj
Close this search box.

Przybory gastronomiczne do profesjonalnej kuchni – jakie wybrać i jak o nie dbać?

Udostępnij artykuł
Przybory gastronomiczne w profesjonalnej kuchni

Wyposażenie profesjonalnej kuchni to nie tylko duży, kosztowny sprzęt, jak piece, kuchenki czy szafy chłodnicze. To również wiele znacznie drobniejszych, ale równie ważnych elementów. Przybory gastronomiczne używane w warunkach przemysłowych muszą spełniać określone kryteria. Ze względu na ich intensywną eksploatację ważne jest również to, jak się o nie dba. Co warto wiedzieć na ten temat?

Przybory gastronomiczne – czego potrzebujesz w profesjonalnej kuchni?

W profesjonalnej kuchni liczą się przede wszystkim wydajność, ergonomia i higiena. Dlatego całe jej wyposażenie musi być dobierane według kryteriów pozwalających zadbać o te czynniki na najwyższym poziomie. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o przybory gastronomiczne, czyli dodatkowe, drobne narzędzia, które ułatwiają codzienną pracę.

Podstawowe wyposażenie gastronomiczne jest podobne niezależnie od typu prowadzonej działalności gastronomicznej. Dotyczy to również mniejszych elementów takich jak przybory czy akcesoria gastronomiczne. Większość lokali nie da rady funkcjonować bez elementów takich jak:

  • garnki,
  • patelnie,
  • noże,
  • deski do krojenia,
  • szpatuły i łopatki,
  • chochle,
  • szczypce,
  • sitka,
  • łyżki cedzakowe,
  • pojemniki GN,
  • tace,
  • ostrzałki do noży,
  • nożyce i piły do kości,
  • obieraczki,
  • rózgi,
  • tarki,
  • wyciskacze i praski.

Za przydatne przybory gastronomiczne z całą pewnością można też uznać przyrządy pomiarowe – wagi, termometry czy miarki. W większości są to elementy relatywnie proste w budowie i działaniu oraz niedrogie. Ich jakość ma jednak ogromne znaczenie. Akcesoria do gastronomii muszą być bowiem przystosowane do intensywnego użytkowania i mycia, a przy tym zgodne z wszelkimi normami higienicznymi.

Akcesoria gastronomiczne powinny być dostępne w kuchni w ilości, która wystarczy do bezpiecznej i efektywnej pracy. Należy przy tym pamiętać, że niektóre elementy wyposażenia kuchennego, mające bezpośredni kontakt z różnymi typami żywności, powinny być przeznaczone do określonego wykorzystania i odpowiednio oznaczone. Mowa tu przede wszystkim o nożach i deskach do krojenia, a także pojemnikach GN, szczypcach i tym podobnych elementach. W celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa żywności oznacza się je kolorami w zależności od przeznaczenia (według HACCP zielone oznaczenie to przeznaczenie do owoców i warzyw, czerwone do surowego mięsa, białe do pieczywa i nabiału itp.).

Może Cię również zainteresować: HACCP w gastronomii – jak wdrożyć ten system do restauracji?

Jak wybierać przybory gastronomiczne do profesjonalnej kuchni?

Czym się kierować, wybierając przybory gastronomiczne do profesjonalnej kuchni? Jednym z najważniejszych kryteriów jest sposób ich wykonania. Wszelkie akcesoria gastronomiczne używane w profesjonalnej kuchni muszą być wykonane z wysokiej jakości, trwałych materiałów. Ważne jest również, aby były:

  • bezpieczne do kontaktu z żywnością,
  • łatwe w utrzymaniu w czystości, higieniczne,
  • przystosowane do mycia w zmywarce przemysłowej.

Materiałem, z którego najczęściej tworzy się różnego rodzaju wyposażenie gastronomiczne, jest stal nierdzewna. Charakteryzuje się ona przede wszystkim wysokim stopniem higieny – resztki pokarmów czy inne zanieczyszczenia w nią nie wnikają i są łatwe do usunięcia. Praktycznie uniemożliwia to rozwój groźnych patogenów. Jednocześnie sprzęt czy przybory gastronomiczne ze stali nierdzewnej są trwałe i odporne na uszkodzenia. Materiał jest praktycznie „nie do zdarcia” i nie niszczy się pod wpływem wysokich temperatur, środków czyszczących itp. Zgodnie ze swoją nazwą jest też odporny na powstawanie rdzy, nawet przy długotrwałej ekspozycji na wilgoć i inne niesprzyjające czynniki. Wszystko to czyni przybory gastronomiczne ze stali nierdzewnej niezwykle praktycznymi i sprawia, że znakomicie nadają się do pracy w profesjonalnej kuchni.

W profesjonalnej kuchni stosuje się też akcesoria gastronomiczne z tworzyw sztucznych, drewna, silikonu czy innych materiałów. Stal nierdzewna z całą pewnością jest jednak najbardziej praktycznym, uniwersalnym surowcem.

Różnorodne przybory gastronomiczne

W profesjonalnej kuchni istotne są trwałość i higiena. Dlatego przybory gastronomiczne najczęściej są wykonywane ze stali nierdzewnej i innych solidnych, łatwych w czyszczeniu materiałów.

Jak dbać o przybory gastronomiczne?

Aby przybory gastronomiczne mogły być użytkowane w profesjonalnej kuchni jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio dbać. Wobec poszczególnych elementów wyposażenia stosuje się zasady zasugerowane przez ich producenta. Do ogólnych wytycznych dbałości o akcesoria gastronomiczne należą:

  • dokładne mycie, dezynfekcja i suszenie (za pomocą profesjonalnych zmywarek przystosowanych do tego celu i wykorzystania w warunkach przemysłowych),
  • stosowanie w lokalu systemu zmiękczania wody, który pomoże uniknąć powstawania osadów mineralnych na powierzchni stali nierdzewnej i innych materiałów,
  • unikanie środków i metod mogących uszkodzić materiały, z których wykonane są przybory kuchenne (np. używania ostrych narzędzi na nieprzywierających powłokach).

Ponadto wszystkie narzędzia i akcesoria dla gastronomii należy stosować jedynie zgodnie z ich przeznaczeniem. Dzięki temu posłużą dłużej i nie będą stwarzać zagrożenia dla personelu czy gości Twojego lokalu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profesjonalnej gastronomii? Sprawdź pozostałe treści na naszym blogu!

Udostępnij artykuł
Tagi: ,
Zobacz również:
Zmywarka kompaktowa GS630 wynajmij już od 556 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka podblatowa UC Series wynajmij już od 330 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka tunelowa PT Series wynajmij już od 739 PLN
sprawdź ofertę
Previous slide
Next slide