Szukaj
Close this search box.

Dlaczego zmywarka gastronomiczna nie domywa naczyń?

Udostępnij artykuł
Zmywarka nie domywa naczyń – brudne naczynia w zmywarce – taniezmywanie.pl

Zmywarka gastronomiczna to jeden z ważniejszych elementów, dzięki którym zachowywana jest należyta czystość i higiena w profesjonalnej kuchni. Jeśli nie pracuje prawidłowo, cały system pracy jest zaburzony. Co więcej, jeśli zmywarka nie domywa naczyń, zdrowie gości może być zagrożone. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu? Dlaczego zmywarka nie domywa i jak temu zaradzić? Wyjaśniamy.

Zmywarka nie domywa? Sprawdź, czy jest czysta

Najczęściej profesjonalna zmywarka nie domywa wtedy, gdy użytkownicy zapominają o jej prawidłowym czyszczeniu i konserwacji. Nie można zapominać, że urządzenia przemysłowe są wykorzystywane wielokrotnie w ciągu dnia. Wraz z naczyniami trafiają do nich nierzadko resztki jedzenia, które osiadają na filtrze lub innych elementach, a następnie utrudniają proces mycia. 

Gdy zmywarka nie domywa, należy w pierwszej kolejności skontrolować jej czystość. Jeśli wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, z całą pewnością trzeba ją wyczyścić. 

Aby uniknąć sytuacji, w których zmywarka nie myje naczyń tak, jak powinna, należy regularnie dbać o jej czystość. Podstawową czynnością jest opróżnianie filtra – trzeba ją przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu, choć w wielu sytuacjach wskazane jest nawet codzienne czyszczenie tego elementu. Zaleca się też regularnie kontrolować czystość innych elementów znajdujących się w komorze, w tym uszczelek, pod którymi nierzadko zbiera się sporo brudu. Nowoczesne urządzenia umożliwiają demontaż większości elementów, co pozwala na ich dokładne umycie. Należy do tego używać specjalistycznych środków, które są skuteczne oraz bezpieczne.

Dlaczego zmywarka nie domywa? Być może chodzi o jakość wody!

Kolejnym ważnym czynnikiem, który może powodować, że zmywarka nie domywa, jest jakość wody. Najczęściej chodzi o jej „twardość”, czyli zawartość minerałów. Sole magnezu czy wapnia, których zawartość w większości miejsc w Polsce (szczególnie w miastach) jest wysoka, odkładają się w postaci tzw. kamienia. Jest to charakterystyczny osad, który można zauważyć na sprzęcie AGD czy armaturze. Wbrew pozorom nie jest to tylko problem estetyczny. Osad kamienny powoli oblepia również inne, ukryte elementy instalacji wodnej oraz urządzeń takich jak zmywarki czy pralki. W efekcie może prowadzić do:

  • obniżenia ich skuteczności (np. mniejszej wydajności grzałek, pomp itp.),
  • większej podatności na awarie i uszkodzenia,
  • skrócenia żywotności sprzętu.

Ponadto duża zawartość minerałów w tzw. twardej wodzie negatywnie wpływa na skuteczność detergentów. Jeśli zmywarka nie myje naczyń zgodnie z oczekiwaniami, może to oznaczać, że ich dozowanie jest źle dobrane do poziomu twardości wody. Jeśli zmywarka nie domywa szklanek, należy zwrócić uwagę na zawartość minerałów. Twarda woda często sprawia, że nawet po myciu na szkle zostają nieestetyczne zacieki i plamy mimo stosowania nabłyszczacza.

Rozwiązaniem na problemy z twardą wodą jest przede wszystkim system jej uzdatniania. Nowoczesne zmywarki gastronomiczne można uzupełnić o zaawansowane filtry odwróconej osmozy, które pomagają zwiększać skuteczność zmywania, minimalizować zużycie detergentów, a do tego przedłużać okres eksploatacji zmywarki i unikać awarii. Dlatego z całą pewnością jest to inwestycja warta zachodu.

Szkło w zmywarce gastronomicznej – taniezmywanie.pl
Zmywarka nie domywa szklanek i kieliszków? Po wyjęciu z urządzenia pozostaje na nich nieestetyczny osad? Może to oznaczać twardą wodę. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego problemu jest montaż wysokiej jakości systemu uzdatniania wody – najlepiej takiego opartego na technologii odwróconej osmozy.

Przeczytaj również: System uzdatniania wody w zmywarce – niedoceniona pomoc w lokalu gastronomicznym

Zmywarka nie domywa – kwestia chemii

Jeśli zmywarka nie domywa, pierwszym odruchem może być chęć zwiększenia dozowania środków myjących. Nie zawsze jest to właściwy ruch, choć faktycznie może się zdarzyć, że dozowniki są nieprawidłowo wyregulowane. Ilość dozowanego środka powinna zależeć przede wszystkim od:

  • jego jakości i stopnia skoncentrowania,
  • twardości wody,
  • rodzaju zabrudzeń i zmywanych naczyń.

W zaawansowanych technologicznie zmywarkach gastronomicznych dozowanie jest dobierane indywidualnie do każdego programu, co pozwala zapewnić maksymalną wydajność pracy. Regulację powinno się zlecić fachowcowi – także wtedy, gdy zmywarka nie domywa naczyń. Należy przy tym pamiętać, że zarówno za mała, jak i za duża ilość środka myjącego użytego podczas cyklu może generować problemy.

Inną kwestią jest jakość stosowanej chemii. Najlepsze rezultaty zmywania można uzyskać, używając środków przeznaczonych dla danego urządzenia. Rekomendowane preparaty idealnie współpracują ze sposobem jego działania, dlatego warto zawsze stosować tylko te produkty. W żadnym wypadku nie można ich zastępować środkami do zmywarek domowych czy też do zmywania ręcznego. Każda zmywarka gastronomiczna do prawidłowego działania potrzebuje środka myjącego, nabłyszczacza oraz specjalnej soli.

Polecamy również: Czym różni się chemia do zmywarki gastronomicznej a zmywarki domowej? 

Zmywarka nie domywa naczyń? Być może występują problemy z ciśnieniem wody

Profesjonalne zmywarki gastronomiczne są tak skuteczne między innymi dlatego, że mają wydajne pompy, które płuczą naczynia pod wysokim ciśnieniem. Dlatego właśnie warto wybierać wysokiej jakości urządzenia. Może się bowiem zdarzyć, że niestabilne ciśnienie w sieci wpływa negatywnie na pracę zmywarki, która nie ma odpowiednio wydajnej pompy. W domowych warunkach w takiej sytuacji zmywarka nie domywa górnego kosza. W maszynach profesjonalnych kosze nie są ustawione w pionie, ale problemy z domywaniem wszystkich naczyń także mogą się pojawić. Dlatego jeśli nie chcesz martwić się tym, dlaczego zmywarka nie domywa, przy wyborze urządzenia koniecznie sprawdź parametry pompy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznego zmywania? Szukasz idealnej zmywarki dla swojego biznesu? Zapraszamy do kontaktu!

Udostępnij artykuł
Tagi: , ,
Zobacz również:
Zmywarka kompaktowa GS630 wynajmij już od 556 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka podblatowa UC Series wynajmij już od 330 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka tunelowa PT Series wynajmij już od 739 PLN
sprawdź ofertę
Previous slide
Next slide