W każdym zakładzie gastronomicznym musi znaleźć się oddzielne miejsce do mycia brudnych naczyń. W takich obiektach jest ich sporo każdego dnia, dlatego wyodrębnienie oddzielnej i funkcjonalnej przestrzeni służącej wyłącznie do celów higienicznych jest niezbędne. Ponadto należy zadbać o wyposażenie zmywalni w odpowiedni sprzęt i akcesoria. Czego nie może zabraknąć w takim miejscu? Sprawdź!
Zmywalnia gastronomiczna – organizacja pomieszczenia
Organizacja pracy w zmywalni naczyń stołowych jest niezwykle ważna. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na szybkość i wygodę zmywania naczyń. Odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych urządzeń jest również wymagane przepisami.
Zgodnie z zaleceniami sanepidu droga, którą pokonują brudne naczynia do zlewu czy zmywarki, nie może przecinać się z tą, którą podawana jest czysta zastawa. Eliminuje to ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Minimalizuje także możliwość pomyłki, czyli nieświadomego podania konsumentowi używanego naczynia. Zmywalnia naczyń stołowych w zakładzie gastronomicznym musi być więc urządzona w taki sposób, aby spełniała wymogi dotyczące higieny i bezpieczeństwa bakteriologicznego.
Takie miejsce powinno sprzyjać szybkiej i wydajnej pracy. Niezbędne jest zainwestowanie w wyposażenie techniczne zakładu gastronomicznego, ale również zadbanie o to, by było ono rozmieszczone we właściwy sposób, czyli umożliwiało pracownikom swobodne i sprawne poruszanie się po zmywalni.
Trzeba mieć na uwadze, że w momentach największego ruchu brudnych naczyń jest dużo. Jeśli zmywanie będzie odbywało się zbyt wolno, może się okazać, że konsumenci nie zostaną obsłużeni z powodu braku czystej zastawy.
Wyposażenie zmywalni naczyń stołowych – czego nie może zabraknąć
Nie każdy lokal gastronomiczny może sobie pozwolić na urządzenie przestronnego i funkcjonalnego pomieszczenie pełniącego wyłącznie funkcję zmywalni. Dlatego w małych barach i restauracjach najczęściej stawia się na absolutne minimum, czyli na dwukomorowy zlew i wyparzarkę do naczyń.
Trzeba jednak pamiętać, że mimo deficytu wolnego miejsca zmywalnia gastronomiczna musi być urządzona zgodnie z wymogami sanepidu. W przeciwnym razie właściciel lokalu może narazić się na karę finansową lub nawet zamknięcie lokalu z powodu niespełniania wymogów higienicznych.
Zmywalnia naczyń stołowych w zakładzie gastronomicznym sporej wielkości może zostać urządzona znacznie bardziej funkcjonalnie. W takich miejscach nie powinno zabraknąć:
- dwukomorowego zlewozmywaka z dopływem ciepłej i zimnej wody,
- stołu do składowania brudnych naczyń,
- stołu ociekowego,
- zmywarki gastronomicznej,
- wyparzarki gastronomicznej.
Aby zapewnić lepszą organizację pracy w zmywalni naczyń stołowych, warto zadbać również o miejsce do przechowywania chemii dla gastronomii i akcesoriów do mycia naczyń.
Przeczytaj również: Akcesoria do zmywarki gastronomicznej – jak maksymalnie wykorzystać miejsce w zmywarce?
Zmywalnia naczyń gastronomicznych – wyposażenie dodatkowe
Wyposażenie zakładów gastronomicznych, które obsługują dużą liczbę konsumentów, często przewiduje również dodatkowe elementy. Nie są one wymagane, jednak znacząco poprawiają wydajność pracy.
Mowa między innymi o:
- uzdatniaczach i filtrach do wody – zmiękczona woda skuteczniej rozpuszcza zanieczyszczenia, sprawia również, że gastronomiczne płyny do mycia naczyń lepiej się pienią i można ich stosować mniej,
- specjalistycznych spryskiwaczach i bateriach zlewozmywakowych – umożliwiają wstępne namoczenie brudnych naczyń, aby łatwiej usuwać z nich zaschnięte resztki jedzenia,
- urządzeniach do polerowania szkła – pozwalają szybko nadać naczyniom idealny połysk,
- separatorach tłuszczu i skrobi – to ważne wyposażenie dużych zakładów gastronomicznych, w których powstaje wiele zanieczyszczeń nienadających się do bezpośredniego wylewania do kanalizacji,
- młynkach do rozdrabniania, czyli urządzeniach montowanych w odpływie zlewu, które rozdrabniają resztki jedzenia i umożliwiają spłukiwanie ich do kanału.
Tak wyposażona zmywalnia gastronomiczna jest miejscem działającym funkcjonalnie, skutecznie i zgodnie z przepisami. Jest również wygodna dla pracowników i sprzyja dobrej organizacji pracy.
Dowiedz się również: Jak podłączyć zmywarkę gastronomiczną? Czego unikać przy montażu zmywarki?
Środki do mycia naczyń dla gastronomii
Odpowiednie wyposażenie techniczne zakładu gastronomicznego to podstawa, jednak nie można zapominać o preparatach myjących, które będą stosowane w zmywalni. Zwykły płyn do mycia naczyń przeznaczony do użytku domowego to za mało. Najlepiej wyposażyć lokal w profesjonalne środki przeznaczone dla gastronomii.
Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że w zmywalniach takich produktów zużywa się dużo. Dobrym rozwiązaniem jest więc zaopatrywanie się w takie preparaty w specjalistycznych sklepach. Można w nich kupić płyny do mycia naczyń w dużych opakowaniach – kilku- lub kilkunastolitrowych.
Środki myjące dla gastronomii mają również specjalnie dobrany skład. Są skuteczne w rozpuszczaniu tłuszczu i skrobi, ponieważ to właśnie one stanowią główne składniki zabrudzeń.
Niezbędne jest także wyposażenie zmywalni gastronomicznej w środki do zmywarek i wyparzarek. Pierwsze z nich powinny wykazywać się doskonałą wydajnością i skutecznością w usuwaniu tłustych osadów. Preparaty do wyparzarek muszą być z kolei bezpieczne dla konsumentów, a także odpowiednio nabłyszczać naczynia.
Szukasz profesjonalnych preparatów dla gastronomii? Sprawdź naszą ofertę.