Szybka i niezawodna zmywarka gastronomiczna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia profesjonalnej kuchni. Jej prawidłowe działanie ma ogromny wpływ na wydajność pracy całego lokalu. Warto zwracać uwagę nie tylko na właściwy dobór, ale również na podłączenie zmywarki przemysłowej. Dowiedz się, jak podłączyć zmywarkę gastronomiczną – co jest najważniejsze i jakich błędów unikać.
Zmywarki gastronomiczne klasy premium – do kupienia lub wynajęcia, z montażem i pełną obsługą serwisową!
Prawidłowe podłączenie zmywarki gastronomicznej – podstawy
Podłączenie zmywarki gastronomicznej przebiega nieco inaczej niż w przypadku tej domowej. Przede wszystkim profesjonalne urządzenie często ma inną budowę. Przed przystąpieniem do montażu należy się upewnić, że do wybranego miejsca są doprowadzone wszystkie potrzebne media (prąd, woda i kanalizacja).
Przyłącza do urządzenia muszą odpowiadać normom obowiązującym w miejscu instalacji. Najlepiej, jeśli:
- gniazdo elektryczne jest umieszczone na wysokości od 140 do 160 cm ponad posadzką, w łatwo dostępnym miejscu, w taki sposób, aby można było szybko odłączyć urządzenie od zasilania;
- elektryczne przyłącze zmywarki nie jest narażone na kontakt z wodą lub parą wodną wydostającą się ze zmywarki w trakcie pracy (co mogłoby spowodować zwarcie instalacji elektrycznej). Konieczna może być zmiana parametrów urządzenia w zależności od zasilania (230V lub 400V). Wiele nowoczesnych modeli dopasowuje się jednak automatycznie do napięcia.
- w kontekście samego podłączania zmywarki do wody, zawór powinien być umieszczony na wysokości od 20 do 60 cm nad posadzką, w sposób umożliwiający szybkie odcięcie dopływu. Pomoże to zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania.
Powinno się ponadto unikać zabudowywania urządzenia. Dzięki temu jego serwisowanie, naprawa i przegląd będą znacznie łatwiejsze!
Niekorzystne jest również lokalizowanie mediów w obrysie zmywarki, ponieważ uniemożliwi to jej dosunięcie do ściany i odpowiednie dopasowanie do pozostałych elementów systemu zmywania czy też mebli gastronomicznych.
Może Cię również zainteresować: Symbole na zmywarce gastronomicznej – jak rozczytać?
Podłączenie zmywarki do odpływu – co warto wiedzieć?
Istotną kwestią wpływającą na jakość pracy zmywarki jest umiejscowienie odpływu. Powinien się on znajdować poniżej poziomu montażu urządzenia. Im jest umiejscowiony wyżej, tym większe mogą występować problemy z prawidłowym odpływem zanieczyszczonej wody, szczególnie w dłuższej perspektywie.
Podłączenie zmywarki do odpływu znajdującego się wysoko nie jest problemem jedynie wtedy, gdy urządzenie ma pompę odpływową. Dlatego warto zwracać uwagę na ten czynnik, wybierając sprzęt do lokalu.
Podłączenie zmywarki a twardość wody
Między innymi od stopnia twardości wody zależy jakość i skuteczność zmywania. Tzw. twarda woda może również powodować gromadzenie się osadów w kanałach wodnych i bojlerze, prowadząc do uszkodzenia zmywarki. Dlatego konieczne może być zastosowanie odpowiednio dobranych metod uzdatniania wody.
Sprawdzenie twardości wody
W pierwszej kolejności zawsze warto sprawdzić twardość wody wodociągowej i jej skład pod kątem zawartości minerałów. Można w tym celu oddać próbkę do laboratorium albo wykorzystać specjalny tester kropelkowy czy paskowy. Jeśli ogólna twardość wody przekracza 7 stopni, należy zastosować uzdatnianie wody – wybór odpowiedniej metody gwarantuje odpowiednią czystość naczyń.
Jak poradzić sobie z twardą wodą?
Można podłączyć przyłącze wody do zmywarki do zmiękczacza, który stanowi jej dodatkowe wyposażenie. Dostępne są także specjalne filtry oraz zmywarki z kolumną jonitową. Należy również pamiętać o regularnym uzupełnianiu specjalnej soli do zmywarek, która pomaga redukować twardość wody. Warto poradzić się w tej kwestii fachowców, którzy pomogą wybrać i zamontować wraz ze zmywarką odpowiednią metodę uzdatniania.
Czytaj też: System uzdatniania wody w zmywarce – niedoceniona pomoc w lokalu gastronomicznym
Jak podłączyć zmywarkę – regulacja i dobór chemii
Efektywność zmywania zależy nie tylko od prawidłowego podłączenia i właściwej eksploatacji zmywarek gastronomicznych, ale również od regulacji i prawidłowego stosowania chemii. Detergenty należy dobrać zgodnie z rodzajem mytych elementów i intensywnością zabrudzeń. Regulacja pozwala na modyfikację czasu pracy, ciśnienia pompy, temperatury mycia czy ilości wody do płukania. Dzięki temu można zaprogramować optymalny cykl do konkretnego wykorzystania.
Bardzo ważne jest również, aby przed pierwszym uruchomieniem dokonać regulacji dozowania detergentów. Sposób ustawienia tych parametrów jest zawarty w instrukcji. Może się tym zająć również fachowiec podczas realizacji usługi podłączenia zmywarki.
Zapoznaj się też z naszym wpisem: Płyny do zmywarek gastronomicznych – dlaczego warto inwestować w dobrą chemię?
Czy warto zlecić podłączenie zmywarki fachowcowi?
Teoretycznie zmywarkę przemysłową można podłączyć samodzielnie, choć przy konieczności przyłączenia jej do napięcia 400 V potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Skorzystanie z pomocy specjalisty przy montażu urządzenia niesie jednak za sobą wiele korzyści. Specjalista:
- zadba o bezpieczne podłączenie zmywarki do prądu, wody oraz odpływu,
- upewni się, że jest dobrze ustawiona i zabezpieczona.
- pomoże dobrać i zastosować odpowiednią metodę uzdatniania wody,
- wyreguluje parametry zmywarki w zakresie programów zmywania oraz dozowania detergentów,
- pomoże dobrać właściwą chemię dopasowaną do rodzaju zmywanych elementów,
- sprawdzi, czy zmywarka działa prawidłowo,
- przeszkoli pracowników w zakresie jej poprawnej eksploatacji.
Profesjonalna usługa to pewność prawidłowego montażu i spokój podczas użytkowania. Dzięki fachowcowi nie trzeba się martwić, jak podłączyć zmywarkę i jak uniknąć błędów. To najkorzystniejsze rozwiązanie pozwalające oszczędzić wielu wątpliwości i problemów.
Jesteś zainteresowany profesjonalnym urządzeniem dla Twojej firmy? Sprawdź naszą ofertę – proponujemy wynajem nowoczesnych zmywarek gastronomicznych wraz z doradztwem, profesjonalnym montażem i wsparciem technicznym. Zapraszamy!