Planujesz otworzyć biznes gastronomiczny? Odpowiednio wyposażona kuchnia to podstawa, dzięki której Twój zespół będzie mógł pracować sprawniej i skuteczniej. W jakie urządzenia gastronomiczne warto się wyposażyć? Wiele zależy oczywiście od skali działania i menu lokalu. Wybraliśmy jednak 10 sprzętów, które są dość wszechstronne i okazują się niezwykle przydatne w wielu profesjonalnych kuchniach.
Urządzenia gastronomiczne do mechanicznej obróbki żywności
Mechaniczna obróbka żywności często obejmuje najbardziej żmudne i czasochłonne zadania. Wiele z nich można jednak ułatwić, wybierając odpowiedni sprzęt gastronomiczny. Jakie urządzenia najlepiej sprawdzą się w profesjonalnej kuchni?
1. Szatkownica gastronomiczna
Profesjonalne szatkownice to niezwykle uniwersalne urządzenia dla gastronomii. Ułatwiają siekanie, cięcie i krojenie, zdecydowanie przyspieszając proces obróbki wielu produktów. Szatkownica sprawdzi się w większości kuchni gastronomicznych, ponieważ ma bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od zapotrzebowania można wybrać model o określonej wydajności. Niektóre maszyny gastronomiczne tego typu są przystosowane nawet do szatkowania całych główek kapusty. Dzięki temu przygotowanie warzyw czy owoców do dalszej obróbki zajmuje znacznie mniej czasu.
2. Blender gastronomiczny
Blendery to kolejne uniwersalne urządzenia gastronomiczne. Przydają się zarówno w restauracjach (np. do przygotowania aksamitnych sosów i zup-kremów), jak i w kawiarniach, cukierniach czy nawet pubach i barach (np. do koktajli, shake’ów i deserów). Wybierając blender, warto postawić na profesjonalny sprzęt gastronomiczny, który – w porównaniu z tym domowym – cechuje się znacznie wyższą mocą, pojemnością i wytrzymałością.
3. Profesjonalny mikser
Profesjonalny mikser to sprzęt gastronomiczny o bardzo szerokim zastosowaniu. W zależności od wariantu i użytych akcesoriów może służyć do wyrabiania lekkich i ciężkich ciast, a także mieszania i ubijania różnego rodzaju składników.
4. Krajalnica do żywności
Krajalnica to urządzenie gastronomiczne służące do krojenia w równe plastry o wybranej grubości. Najczęściej wykorzystuje się je do wędlin, serów czy pieczywa. Ułatwiają estetyczną prezentację wielu rodzajów potraw. Przydają się nie tylko w restauracjach, barach czy bistro, ale także w sklepach.
Sprzęt gastronomiczny do obróbki termicznej
Trudno mówić o przygotowywaniu jakichkolwiek potraw bez odpowiedniego sprzętu do obróbki termicznej. W jakie urządzenia gastronomiczne z tej kategorii warto wyposażyć profesjonalną kuchnię?
5. Piec konwekcyjno-parowy
Piec konwekcyjno-parowy to najbardziej wszechstronny sprzęt gastronomiczny. Służy nie tylko do pieczenia, ale także do smażenia, gotowania i podgrzewania. Może zastąpić wiele urządzeń. Dzięki temu, że pozwala na przygotowywanie kilku różnych potraw jednocześnie, ułatwia oszczędzanie czasu i energii. Dlatego inwestycje w tego rodzaju urządzenia w gastronomii zwykle są bardzo opłacalne.
6. Salamander
Salamander to bardzo popularne i niemal równie wszechstronne urządzenie do gastronomii. Służy do opiekania, zapiekania i grillowania, ale można je wykorzystywać także do rozmrażania czy podgrzewania. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca i sprawdza się zarówno w kuchniach restauracyjnych, jak i w mniejszych lokalach typu bistro czy food truckach.
7. Płyta grillowa
Płyta grillowa to sprzęt gastronomiczny, który umożliwi przygotowywanie aromatycznych potraw z mięsa, ryb czy warzyw. Małe płyty grillowe zmieszczą się w każdej kuchni, natomiast te duże pozwolą na sprawne przygotowywanie wielu dań jednocześnie.
8. Frytownica gastronomiczna
Frytownice to urządzenia do gastronomii służące do smażenia w głębokim tłuszczu. W ten sposób można przygotowywać wiele dań i dodatków – np. panierowane mięsa i ryby, frytki, warzywa i owoce w cieście, a nawet pączki i inne desery. Dzięki temu są to urządzenia gastronomiczne przydatne w wielu lokalach.
Profesjonalny sprzęt gastronomiczny do zmywania
Wygodne i sprawne przygotowywanie potraw to nie wszystko. Bardzo ważnym elementem prowadzenia biznesu gastronomicznego jest też zachowanie czystości i higieny. Dlatego wybierając urządzenia gastronomiczne do profesjonalnej kuchni, nie można pominąć zmywarek.
9. Zmywarka gastronomiczna
Zmywarka gastronomiczna (przemysłowa) znacznie różni się od tej domowej. Jest nie tylko bardzo skuteczna, ale również szybka – pełny cykl zmywania trwa w tym przypadku nie więcej niż kilka minut. Jednocześnie myje i dezynfekuje naczynia dzięki wykorzystaniu wysokiej temperatury. Różnorodność dostępnych na rynku urządzeń pozwala dobrać idealną zmywarkę gastronomiczną do każdych potrzeb.
Sprawdź też: Zmywarka kapturowa – sposób na idealną czystość w restauracji
Sprzęt gastronomiczny – urządzenia chłodnicze
W lokalu gastronomicznym bezwzględnie należy zadbać także o właściwe przechowywanie produktów żywnościowych. W zachowaniu ich świeżości pomagają oczywiście niskie temperatury. Na rynku dostępne są różne urządzenia chłodnicze, ale istnieje jeden sprzęt gastronomiczny z tej kategorii, który pojawia się w niemal wszystkich profesjonalnych kuchniach.
10. Szafa chłodnicza
Szafa chłodnicza to podstawowy sprzęt gastronomiczny. Wyróżnia się dużą mocą, dzięki czemu utrzymuje stałą, pożądaną temperaturę. Może mieć przezroczyste drzwi, które ułatwiają identyfikację zawartości i pomagają sprawnie odszukać potrzebne produkty. Występują w wielu rozmiarach i pojemnościach, a wiele modeli jest idealnie przystosowanych do przechowywania żywności w pojemnikach GN.
Powyższa lista nie zamyka oczywiście tematu wszystkich potrzebnych urządzeń gastronomicznych, ale prezentuje elementy, które sprawdzą się w większości profesjonalnych kuchni. Warto przy tym wiedzieć, że wyposażenie lokalu wcale nie musi być bardzo kosztowne. Profesjonalny sprzęt gastronomiczny zwykle można też wynająć. Dotyczy to m.in. zmywarek.
Poszukujesz idealnego sprzętu do swojego lokalu? Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości i warunkach wynajmu? Zapraszamy do kontaktu!