Szukaj
Close this search box.

Najczęściej psujące się części zmywarek gastronomicznych

Udostępnij artykuł
Wnętrze zmywarki gastronomicznej – taniezmywanie.pl

Zmywarki gastronomiczne są przystosowane do dużego obciążenia pracą i trwałe. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie ulegają awariom. Poszczególne komponenty mogą szwankować na skutek zużycia lub nie do końca poprawnej eksploatacji, powodując różnorodne problemy. Które części zmywarek gastronomicznych psują się najczęściej? Jak uniknąć związanych z nimi problemów? Wyjaśniamy!

Które części zmywarek psują się najczęściej

Najczęściej przyczyną awarii zmywarek gastronomicznych są po prostu zaniedbania ze strony użytkownika. Jednak niektóre części zmywarek są bardziej podatne na usterki i uszkodzenia niż inne. Jakie to komponenty? Dlaczego się psują i jakie objawy daje ich nieprawidłowe działanie? 

Uszczelki

Uszczelki dość często zużywają się lub ulegają uszkodzeniom. Są to niedrogie części zmywarek, które można łatwo wymienić, ale mimo tego warto na bieżąco kontrolować ich stan. Wskazane jest regularne czyszczenie i sprawdzanie uszczelek, ponieważ ich uszkodzenie może skutkować wyciekaniem wody z komory podczas zmywania.

Pompa spustowa

Pompa spustowa należy do najważniejszych części zmywarek. Odpowiada za prawidłowe odprowadzanie wody. Problemy z działaniem pompy spustowej są dość powszechne, choć zwykle nie zwiastują poważnych awarii. Jeśli woda nie jest prawidłowo odprowadzana z komory zmywarki, często wystarczy po prostu dokładnie wyczyścić pompę. Powinno się to robić regularnie, aby zapobiegać problemom z tym komponentem. Niekiedy jednak pompa może ulegać uszkodzeniom – wówczas konieczna jest wymiana tej części do zmywarki.

Sprawdź też: Jak dbać o zmywarkę przemysłową i przedłużyć jej żywotność?

Płaszcz wodny

Płaszcz wodny odpowiada za doprowadzanie wody do spryskiwaczy oraz jej magazynowanie. Problemy z tym komponentem zwykle manifestują się poprzez kłopoty z pobieraniem wody lub niedomywaniem naczyń. Przyczyną usterek tej części do zmywarek często jest kamień. Dlatego tak ważne jest stosowanie soli do zmywarek oraz systemów uzdatniania wody. Warto też przeprowadzać regularne odkamienianie wnętrza urządzenia. Jeśli bowiem płaszcz wodny zostanie trwale uszkodzony, niezbędna jest jego wymiana.

Filtr

Również długowieczność filtra zależy w znacznej mierze od jego regularnego czyszczenia. To element, który odpowiada za wyłapywanie resztek jedzenia i innych zanieczyszczeń stałych pochodzących z mytych naczyń. W warunkach przemysłowych zaleca się jego codzienne czyszczenie. Zaniedbanie tego obowiązku przez dłuższy czas niejednokrotnie powoduje konieczność wymiany tej części zmywarki. Zabrudzony filtr może też negatywnie wpływać na pracę całego urządzenia i przyczyniać się do usterek innych komponentów. Ponadto powoduje trudności z domywaniem naczyń.

Filtr w zmywarce gastronomicznej – taniezmywanie.pl
Filtr to jedna z newralgicznych części zmywarki, która wymaga regularnego czyszczenia. Zaniedbanie tego obowiązku może doprowadzić do jego uszkodzenia i konieczności wymiany.

Grzałka

Grzałka najczęściej psuje się na skutek zaniedbań. Przyczyną jej nieprawidłowej pracy zazwyczaj są osady z kamienia. Występują wówczas problemy z grzaniem wody i skutecznym myciem oraz sterylizacją naczyń. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas wymiana tej części do zmywarki. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o regularnym odkamienianiu urządzenia. Warto również stosować zaawansowane metody uzdatniania wody – np. filtry działające w oparciu o technologię odwróconej osmozy.

Polecamy również: System uzdatniania wody w zmywarce – niedoceniona pomoc w lokalu gastronomicznym

Hydrostat

Uszkodzeniom może też ulec hydrostat, który reguluje ciśnienie wody i jej poziom w urządzeniu. Przyczyny jego uszkodzeń są różne – niejednokrotnie są to zaniedbania związane z usuwaniem kamienia. Zepsuty hydrostat objawia się niedomywaniem naczyń, niewypompowywaniem do końca wody lub jej naprzemiennym pobieraniem i wylewaniem. W przypadku uszkodzenia zazwyczaj trzeba go wymienić.

Panel sterujący

Panel sterujący we współczesnych zmywarkach jest komponentem elektronicznym. Jest niezwykle ważny, ponieważ umożliwia wybór odpowiedniego programu i zastosowanie pożądanych ustawień podczas zmywania. Jego naprawa bywa skomplikowana, dlatego usunięcie awarii powinno zlecać się wykwalifikowanym serwisantom. Często po prostu wymienia się komponent.

Części zamienne do zmywarek – skuteczna naprawa

Zwykle skuteczna naprawa wymaga wymiany poszczególnych części zmywarek. Ważne, aby były to odpowiednio dobrane komponenty – albo oryginalne, pochodzące bezpośrednio od producenta urządzenia, albo wysokiej jakości zamienniki. Zanim kupisz zmywarkę przemysłową, warto sprawdzić, czy są one łatwo dostępne. Pomoże to w przyszłości szybko usunąć ewentualne usterki i obniżyć koszty serwisu. Zamiast nowych można też wybrać używane części do zmywarek – niejednokrotnie są równie dobre, a przy tym znacznie tańsze.

Doskonałym sposobem na uniknięcie wysokich kosztów napraw jest wynajem zmywarki gastronomicznej zamiast jej zakupu. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które zapewnia przewidywalność kwot wydawanych w związku z eksploatacją urządzenia. W cenie wynajmu zawarty jest też serwis, a więc koszt napraw oraz części do zmywarek gastronomicznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznego i taniego zmywania w gastronomii? Zapraszamy do kontaktu!

Udostępnij artykuł
Tagi: , ,
Zobacz również:
Zmywarka kompaktowa GS630 wynajmij już od 556 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka podblatowa UC Series wynajmij już od 330 PLN
sprawdź ofertę
Zmywarka tunelowa PT Series wynajmij już od 739 PLN
sprawdź ofertę
Previous slide
Next slide